Për familjen time/ Gonyli i blen makinë Orhanit

Songyli sheh një video të Orhanit duke bërë qejf me Gonylin. Ajo menjëherë shkon pranë tyre dhe bën një rrëmujë të madhe duke i turpëruar të dy mirlpo Gonyli nuk heqë dorë. Një ditë më pas në mëngjes, ajo i bën një makinë dhuratë Orhanit.

Ajo e justifikon duke i thënë se i duhet për të kryer porositë e restorantit dhe ai e pranon. Sakaq, edhe Shongyli nuk rri duarkryq. Ajo vendos të lërë mbrapa çdo gjë dhe tl vazhdojë jetem duke nisur punë në kiompaninë e Akifit.

Harika e cila ndodhet në shtëpi sëbashku me fëmijët iu përgjërua të qëndrojë në shtëpizën e Omerit, Asijes dhe Emelit ka nisur ankesat e para për mungesë kushtesh dhe ushqimore.

Fati i saj i keq vazhdon edhe më tej kur përballet me një bullizim që Emiri dhe e motra i bëjnë asaj duke e bërë që të derdhë lot në sytë e të gjithëve që ishin të pranishëm mes tyre.

Për familjen time/ Shengyli heq dorë përfundimisht nga Orhani

Songyli nuk duron në shtëpi pasi shikon videon e Orhanit duke u argëtuar me Gonylin por i bastis në lokalin ku ndodhen dhe i turpëron të dy. Por Gonyli sërish nuk heq dorë. Të nesërmen në mëngjes, ajo i bën dhuratë makinë Orhanit.

Me justifikimin se i duhet për të transportuar porositë e lokalit, ai e pranon. Por edhe Shengyli nuk qëndron duarkryq. Ajo lë mënjanë mërzinë dhe vendos të ecë në jetë, duke filluar punë në kompaninë e Akifit.

Sakaq, në shtëpi ndodhen ende fëmijët. Harika, e cila u përgjërua që të jetonte në shtëpizën e Omerit, Asijes dhe Emelit, tanimë nxjerr vetëm ankesa për mungesën e kushteve apo të ushqimeve të bollshme.

Por fati vijon të jetë kundër saj dhe sapo shkon në shkollë, përballet me një përtallje shumë të rëndë që Emiri dhe motra tij i bëjnë asaj, aq sa e përlotin në mesin e të gjithëve.

PREMTIMI/ Songyli gjithnjë e më pranë objektivit të saj

Emiri mundohet të provokojë pa ndalim Feridenë për bisedën që ai dëgjoi duke bërë me Songylin. Kjo e fundit i thoshte Feridesë se ishte ne dijeni që ajo e ka çuar Xhavidanën në shtëpi dhe Ferideja nuk hapte gojen fare për të folur.

Me naivitetin e saj që e karakterizon, Ferideja arrin ta besojë atë. Ajo shkon deri aty sa arrin të preket dhe bën gati Jigitin dhe nisen për në shtëpi për tu rikthyer pasi nuk mund të qendrojë në një vend vetëm me Emirin.

Nga ana tjetër Oja ka nisur të kuptojë rreth situatës së Songlylit. Ajo e provokon pa ndalim atë por Songyli nuk preket aspak dhe është e vendosur për objektivin e saj: të bëjë për vete Hikmetin.

Emiri dhe Ferideja kthehen në shtëpi ku me ktë të fundit që i tregon Melikasë se çfarë i ka ofruar Emiri. Melikeja gëzohet shumë por nga ana tjetër është Songyli që çmendet nga xhelozia pasi i përgjon bisedën mes tyre.

PREMTIMI/ Emiri luan pisët me Feridenë

Emiri, në çdo fjalë, po e provokon Feridenë. E gjitha kjo, vetëm për shkak të një bisede që ai ka dëgjuar mes saj dhe Songylit, ku kjo e fundit i thoshte se ishte në dijeni që e ka dërguar Xhavidana në atë shtëpi dhe Ferideja heshtte.

Por Ferideja naive, e beson. Ajo e beson aq shumë saqë emocionohet dhe përgatiti Jigitin për t’u kthyer në shtëpi, pasi nuk qëndron dot në një vend vetëm për vetëm me Emirin.

Sakaq, në shtëpinë e tyre, Oja ka filluar t’a nuhasë më shumë situatën me Songylin. Ajo i hedh fjalë pafund, por Songyli ka objektiv Hikmetin dhe Oja nuk e ndalon aspak në planin që ka.

Po atë natë, në shtëpi kthehet Emiri me Feridenë. Kjo e fundit, i tregon vetëm Melikesë se çfarë i ka propozuar Emiri. Melikeja çmëndet nga lumturia ndërsa Songyli që i përgjon, çmëndet nga zilia.

AMANETI/ Nedimi i kërkon Jamanit të jetë dëshmitari dasmës

Jamani si asnjëherë më parë thërret Nanën në emrin e saj. Ai shkon më tej duke e falenderuar për të gjitha gjërat që ka bërë për të dhe largohet ne drejtim të paditur. Pas pak çastesh, në zyrë i shkon Nedimi.

Ky i fundit i kërkon që të jetë ai dëshmitari në dasmën e tij dhe Nanës. Pavarësisht se inatoset shumë,  Jamani arrin ta përbajë veten. Ai mundohet që të mos flasë shumë pasi stilolapsi që u ka dhuruar është përgjues dhe nuk do që të konsumojë memorje.

Jamani arrin të dëgjojë të gjitha bisedat dhe shokohet i tëri. Ai kupton që nga zëri i Nanës se ajo është kokë e këmbë e dashurar me të. Mirëpo pavarësisht kësaj, Nedimi nuk heqë dorë nga plani i tij djallëzor.

Nga ana tjetër ndodhet Aisheja teksa ka nisur të ndjekë Akjsën pasi dyshon se po takohet me një spiun por ajo shastiset kur shikon që me të po takohet Feriti të cilët largohen të lumtur të kapur për dore.

AMANETI/ Jamani dëgjon rrëfimin e dashurisë së Nanës për të

Për herë të parë, Jamani thërret Nanën me emrin e saj. Ai e falenderon për çdo gjë që ka bërë për to deri më atë ditë dhe largohet në mënyrë mistike. Çaste më vonë, në zyrë i shkon Nedimi, për t’i kërkuar të jetë dëshmitari martesës.

Jamani e përmban veten dhe nuk reagon, që të mund të rregjistrojë sa më shumë nga përgjuesi që u ka vënë në stilolapsin që u dhuroi. Nga ai përgjues, Jamani do dëgjojë rrëfimin që i rrënqeth trupin.

Nga zëri i Nanës, ai vërteton se ajo e dashuron dhe se është betuar me veten se gjithnjë do mbajë në zemër vetëm Jamanin, askënd tjetër. Ai rrëfim, shokon Jamanin dhe trondit Nedimin, që sërish nuk heq dorë nga plani.

Sakaq, në anën tjetër ndodhet Aisheja. Ajo i vihet nga pas Akasjës, duke pandehur se ajo do takohet me ndonjë spiun por për shokimin e saj të madh, Akasja takohet me Feritin dhe largohet duke ecur për dore me të.

Për familjen time/Harika i përgjërohet Omerit të jetojnë sëbashku

Orhani largohet shumë i zemëruar nga shtëpia tij. Bashkë me zemërimin, atij i shfaqet edhe mërzia për gjendjen familjare ku kanë mbërritur. Personi i vetëm që mund t’a vërejë, është Gonyli. Ajo e vëren dhe merr masa për t’ia hequr mërzinë.

Sëbashku shkojnë në një lokal modest me muzikë, ku për pak çaste i harrojnë të gjitha. Paralelisht, Nebahati nuk e harron çfarë njeriu është Akifi ndaj i thotë me bindje Suzanës se ai e ka një plan që ia ka dorëzuar asaj kompaninë.

Fjala e Nebahatit del brenda fare pak minutash, kur Suzanën e arrestojnë për borxhet që ka kompania që Akifi i dhuroi. Harika e qëllon Akifin me shuplakë dhe largohet duke e mallkuar, ndërsa Suzanën e largojnë që aty me pranga të vëna.

Mes pikëllimit, Harika e gjen veten duke i kërkuar Omerit me përulje që ai t’a pranojë në shtëpinë e tyre dhe Omeri e pranon pa hezituar. Pasi dëgjon se çfarë ka ngjarë, të dy e vizitojnë sëbashku nënën e tyre në burg, Suzanën.

Për familjen time/Suzana arrestohet për faj të Akifit

Nebahati e paralajmëron Suzanën se Akifi nuk i dhuron askujt asgjë pa e pasur një plan në mendje. Pa kaluar vetëm pak minuta, Suzana arrestohet për borxhet që kompania nuk ka likujduar. E tmerruar, Harika e qëllon me shuplakë Akifin.

Ajo largohet që aty mes lotësh, pasi nëna saj largohet mes prangash. Shumë shpejt, Harika e gjen veten para Omerit, duke i kërkuar atij me përulje që t’a pranojë në strehën e tij. Pa asnjë dyshim, Omeri e pranon.

Por ato nuk mjaftohen me aq. Sëbashku shkojnë të takojnë Suzanën në burg, për t’i dhënë sadopak forcë. Që aty, marrin rrobat e Harikës nga shtëpia e Akifit, i cili po humbet toruan, pasi mëson se Suzana do e ketë të vështirë të dalë nga burgu.

Paralelisht, ndodhet Orhani. Ai trishtohet shumë nga situata tij familjare por Gonyli nuk e lë të qëndrojë gjatë i trishtuar. Ajo e fton të dalin në një restorant me muzikë dhe Orhani pranon.

PREMTIMI/Emiri kërkon që Ferideja të jetë nëna Jigitit

Kumru nuk pranon në mënyrë absolute që të shkojë në Gjermani, sidomos pasi mëson se Kemali nuk do i shoqërojë. Megjithatë, nëna saj dhe e Narinit, zonja Mynever, nuk heq dorë assesi.

Ajo e gjen formën dhe e detyron Kumrunë që të pranojë, por sërish nuk mjaftohet me aq. Për hir të lumturisë së Narinit dhe Kemalit, Mynevveri ia fsheh pashaportën Narinit, në momentin e fundit.

Sakaq, në shtëpinë e vëllait të Kemalit, tek Hikmeti, ligësitë nuk kanë të sosur. Zonja Songyl zë poshtë vetes Melikenë, të cilën e xhelozon shumë për shkak të konsideratës që Hikmeti ka për të, ndaj dhe nis t’ia vështirësojë jetën qëllimisht.

Ndërsa djali i shtëpisë, Emiri, merr me vete të birin, Jigitin, si dhe Feridenë. Të tre sëbashku shkojnë në një shtëpi modeste ku Emiri e surprizon pafund Feridenë, duke i kërkuar të jetë nëna e djalit të tij.

PREMTIMI/Nëna e Narinit largon Kumrunë nga jeta tyre

Songyli dëgjon me veshët e saj se si Hikmeti e lavdëron pafund Melikenë, ndaj dhe bëhet aq xheloze, saqë qëllimisht ia vështirëson jetën asaj, me detyra nga më të zorshmet. Sërish, Melikeja nuk e hap gojën dhe as që ankohet.

Gjatë asaj kohe, djali i shtëpisë, Emiri, po e lë gojëhapur Feridenë, të cilën e ka marrë në një udhëtim kuptimplotë, sëbashku me Jigitin. Kur mbërrijnë në destinacion, Emiri i kërkon asaj, që të jetë nënë për Jigitin.

Sakaq, në anën tjetër ndodhet Kumru, e cila mëson se Kemali nuk do shkojë në Gjermani me to, ndaj dhe refuzon prerazi që t’a bëjë atë udhëtim, duke thënë se nuk beson se do e shërojë asnjë doktor.

Mirëpo, Munevveri e detyron Kumrunë të pranojë. Për më tepër, në sekondën e fundit i fsheh pashaportën Narinit, që ajo të qëndrojë në shtëpi me Kemalin dhe të rikthejë martesën në stadin që e kanë pasur, larg Kumrusë.