PENDIMI/ Sinani përfundon misionin me vajzës që po flìrtonte

Fulja i tregon Emresë mëse e lumtur, se ka gjetur punë dhe do fillojë pikërisht atë ditë. Emreja e beson dhe Fulja largohet për në vendin e punës që me të vërtetë e ka fituar, por qëllimi i saj është tjetër. Duke qëndruar për disa orë me rradhë në zyrën ku merren shtëpi me qera apo për shitje, Fulja do takohet me femrat që do sjellë Denizi, vajza e Kadirit. Ato do tregojnë para Fuljës pròblemet me djemtë dhe Fulja me qëllimin që t’u japë të gjithëve një mësim të merituar, do përpiqet t’i zgjidhë çështjet.

Që në ditën e parë, Fuljës i shkojnë dy vajza në moshë të re, të cilat tregojnë se i njëjti djalosh është lídhur me të dyja dhe tek të dyja ka kërkuar dorën para familjeve, i shoqëruar nga prindërit e tij. Gjatë kohës që Fulja tenton të kuptojë përse një djalë po màshtron kaq hapurazi dhe po i çon dy lidhje deri në fejesë, Zejnebi e çon në limit qëndrimin e saj në shkollë dhe Meltemi i kërkon me përùlje që ajo të gjejë një vend tjetër, duke sqaruar se nuk do ishte aspak e hijshme për shkollën që prindërit t’a kuptonin se drejtoresha fle aty.

E détyruar, Zejnebi del të kërkojë ndonjë vend të lirë dhe vendos të qëndrojë në një hotel të dorës së dytë. Paralèlisht, Sinani nga i cili ajo u nda, ndodhet ende në operacion. Për hir të atij operacioni të zgjeruar, ai i shkon në shtëpi vajzës me të cilën po njihet dhe duke kërkuar leje për në túalet, ai i futet në zyrë babait të saj, që është dhe qëllimi i vërtetë. Sinani vendos një përgjùes dhe rikthehet pranë saj dhe babait në fjalë. Babai i vajzës nuk krijon dot besim tek Sinani, ndaj jep urdhër që atë t’a ndjèkin në çdo hap pasi të dalë që aty.

Eprori i Sinanit merr làjmin dhe ia tránsmeton Sinanit me mesazh, ndaj ai largohet nga shtëpia me një jùstifikim të rrémë dhe me pak mundim, arrin t’i ikë nga sytë djaloshit që po e ndjèk. Mëngjesin e të nesërmes, meqë operacioni ka përfunduar, Sinani i shkon pranë Zejnebit, në formë surprize, por nuk mirëpritet fare nga ajo, e cila madje ngre zërin në mëngjesoren e hotelit, vetëm që Sinani t’i largohet. Asnjëri nuk e di se në ato momente, Meltemi po i vjèdh nga kompjuteri Zejnebit, diçka me shumë rëndësi.

Flakët e fatit/ Ryja trònditet nga ajo çfarë gjen në dèpon e shtëpisë

Ryja dëgjon bisedat e vazhdueshme të Tomrisit mbi Bylentin, se si ai nuk zhdùket dot kur i premtohet gjithë ajo pasuri, ndaj dhe Tomrisi vendos të fillojë kërkimet për të, sado që Çiçeku tenton t’a ndalojë. Sjelljet e dyshímta dhe fjalët e Atlasit një mëngjes më parë, bëjnë që Ryjaja të mbushet me dyshíme dhe pa i treguar asgjë njeriu, ajo shkon në dèpo për të kontrolluar për ndonjë shenjë. Në mënyrë tepër shókuese, ajo gjen në tokë, me gjàk, várësen e Bylentit, për të cilën pyet Atlasin nëse i përket atij dhe Atlasi e pohon.

Po atë mëngjes, Ozani shkon të marrë paratë në bánkën ku aplikoi me krédi, pa e ditur se edhe ajo krédi është mundësuar nga Çelebiu që e ka pjesë të planit të tij. Sipas planit, xhaxhai duhej t’a vrísté duke krijuar dèbat pasi i thotë se nuk ia shet shtëpinë, edhe pse ai mori krèdi për atë shtëpi, por xhaxhai Ozanit nuk e tërheq dot këmbëzën. Me lòt në sy dhe duke e përqafuar Ozanin, xhaxhai i tregon se Çelebiu e ka kércénuar se do ia hídhte atij fájin e artèfakteve nëse nuk do i bindej. Ozani e përqafon dhe i betohet se Çelebiu nuk bën dot më asgjë.

Kúndër Çelebiut, në ato momente po vepron edhe vëllai i tij Iskenderi. Ky i fundit dëshiron që Çelebiu të pagùajë për çdo gjë që ka bërë, ndaj i shkon vizitë kolegut të tij që gjithashtu është në bùrg për të njëjtën gjë si Çelebiu. Iskenderi i tregon me prova planin e Çelebiut, se si ai do e paraqesë situatën gjòja se Dursuni i ka ngritur kúrth dhe ai nuk ka pasur të bëjë me ato punë për të cilat është arréstuar. Pasi bindet, Dursuni kërkon sugjerimin e Iskenderit se çfarë duhet të bëjë në atë situatë, dhe Iskenderi i sugjeron rrëfimin e plotë para gjÿqtarit.

Bashkë me kómisarin, ato i premtojnë se pranimi i fájit, rrëfimi dhe dòrëzimi i provave, do i zbresin atij shumë vite në búrgim, ndërsa Çelebiun do e gròposin përgjithmonë. Duke marrë shkas nga ai premtim, Dursuni i bën të papríturën Çelebiut dhe rrëfen gjithçka në gjÿq. Mes të pranishmëve është edhe Iskenderi që i buzëqesh Çelebiut, duke e lënë të kuptojë se ai ka gisht në atë mes. Paralèlisht po mbahet gjÿqì për kújdestarinë e Gyneshit, ku Xhemreja arrin të sjellë Esrinin dhe falë saj, e fiton edhe kùjdestarinë e së bijës, përgjithmonë.

Flakët e fatit/ Xhemreja fiton përgjithmonë kújdestarinë e Gyneshit

Ozani ndodhet me Xhemrenë në mes të rrugës, natën, kur shikojnë që dikush po i fotografon. Ai i vihet nga pas dhe me fòrcë, ia merr aparatin fotografik nga duart, djaloshit gàzetar që tentoi të bënte làjm për ato të dy. Pas strésit të madh që Xhemreja përjeton, ato ndahen nga njëri tjetri për atë natë. Të nesërmen në mëngjes, Ozani shkon në një bankë për të marrë krèdinë që i duhet që të riblejë shtëpinë e tij nga xhaxhai. Krèdinë e merr me sukses dhe pa asnjë véshtirësi, sepse këtë ia ka siguruar Çelebiu, që atë krèdi e ka brenda planit të tij.

Me paratë në duar, Ozani i drejtohet zyrës së xhaxhait, që në telefon i thotë se nuk do ia shesë shtëpinë dhe duhet t’i híqet qafe. Ozani shkon mëse i nevrìkosur por xhaxhai tij e pret me àrmè që ia drejton fshèhurazi në bark. Shumë shpejt, ai nis të qàjë dhe tregon se Çelebiu e ka kércénuar se do ia hedhë atij fàjin e vjèdhjes së artèfakteve nëse nuk bën si t’i thotë. Ozani e qetëson, ia heq ármén dhe e përqafon, duke iu betuar se Çelebiu nuk ka më shpëtim. Që Çelebiu të mos shpëtojë, po përpiqet edhe Iskenderi.

Ai i shkon Dursunit pranë në një vizitë, ku i tregon detajisht se Çelebiu do përdorë Adnanin dhe gjithë fàjin do ia hedhin atij, për të shpëtuar veten. Dursuni e ka të véshtirë t’a besojë diçka të tillë por Iskenderi ia tregon me prova dhe më pas i sugjeron që ai të rrëfejë gjithçka vetë e të pranojë fájin, pasi kështu edhe do bùrgosë përjetë Çelebiun, edhe do zbresë shumë vite në dénimin e tij. Pasi këto fjalë e premtime ia siguron edhe kómisari, Dursuni bindet. Sakaq, atë mëngjes, Tomrisi do hedhë një hap që Çiçekun do e pánikosë së tepërmi.

Ajo do fillojë kërkimet për Bylentit, duke thënë me bindje se një zhdùkje e tillë nuk është normale. Ryja ndodhet pranë tyre kur në mendje i rikthehet momenti me Atlasin një ditë më parë dhe vendos të shkojë në dèpo, ku dhe do gjejë vàrësen e Bylentit. Megjithatë ajo i merr gjërat sipas prioriteteve dhe fillimisht paraqítet në gjýqìn e kújdestarisë së Gyneshit ku Xhemreja sjell Esrinin si dëshmitare dhe ndërmjet saj fiton kújdestarinë, në të njëjtën kohë kur Dursuni rrëfen gjithë krímét që ka bërë me Çelebiun, në gjýqìn tjetër.

PREMTIMI/ Rejhani refuzohet nga motra e saj

Narini dhe Kemali shoqërojnë Erhanin për në spìtal, ku ai do marrë mjèkimin e duhur dhe pas shumë falenderimesh, ato largohen. Narinit i mbetet mendja dhe mendon se duhet t’a falenderojë edhe njëherë pasi ai u hòdh pa e menduar fare jetën e tij. Ajo tenton t’a telefonojë, por nuk e bën dot. Pak çaste pas kthimit në shtëpi, Kemali i thotë se do donte të dinte ndonjë gjë më shumë lidhur me jetën e saj në Azèrbajxhan, pasi ajo asnjëherë nuk i ka treguar gjë më tepër sesa për fëmijërinë e saj, por Narini hesht.

Ndërkohë, në anën tjetër ndodhet shoferi i Kemalit, Taxhi, përballë mbesës së Kemalit, Sunës. Ai kërkoni të dijë nga ajo se çfarë ndodhi në një moment të paprìtur që iu largua dhe nuk iu përgjigj më asnjëherë në telefon, por Suna nuk ia thotë dot të vërtetën. Ajo përgjigjet duke thënë se familja saj nuk është dakord që ato të takohen dhe Taxhi nuk e kùndërshton dot, veçse shpreh mirëkuptim dhe më pas largohet. Paralèlisht, vëllai i Sunës, Emiri dhe bashkëshortja tij Rejhani, shkojnë në lagjen e Gylsymit.

Rejhani i shkon pranë vajzës së panjohur, duke parë përngjasim në pamjen e Gylsymit që ka përballë, me Gylsymin që ajo mban mend të vogël. Për të vërtetuar nëse personi përballë saj është apo jo e motra, Rejhani vendos t’a kontrollojë me fòrcë nëse pas qafës ka të njëjtin nishan, dhe ajo e ka. Mëse e lumtur që e gjeti motrën pas 15 vitesh, Rejhani i hìdhet në qafë me lòt gëzimi, por Gylsymi vetëm e largon, i kërkon të mos e shqètësojë më dhe ia mbyll derën në fytyrë.

Brenda në atë shtëpi, Gylsymi merr një telefonatë kèrcènuese për para dhe pavàrësisht se e ka ngushtë punën, ajo nuk e shfrytëzon aspak situatën e Rejhanit që i shkon ende nga pas dhe që dukshëm, ajo me Emirin tregojnë që kanë para. Të mërzìtur, Rejhani me Emirin rikthehen në shtëpi. Teksa po i tregojnë Sunës ecurinë e atij takimi, nëna tyre, Xhavidana, u shkon pranë me komente përtàllëse për Rejhanin dhe ëndrrat e saj për të gjetur motrën. Emiri e përmban veten, por në çast i kërkon Seferit të përshpejtojnë punimet në çiflig që nëna e tij të largohet.

PREMTIMI/ Rejhani bindet që ka gjetur motrën e saj

Rejhani nuk di si të veprojë me vajzën që i qëndron përballë, për të cilën Emiri ka një bindje të madhe se ajo është e motra. Ndërkohë Gylsymi, ngulmon se familja saj ka vdèkur ndaj nuk pranon të trajtohet si motra e Rejhanit, që për të është e panjohur. Për t’i dhënë fund të gjithë pikëpyetjeve, Rejhani kontrollon një nishan në qafë që Gylsymi motra e saj ka pasur dhe po të njëjtin nishan, e shikon edhe tek Gylsymi që i qëndron përballë. Mëse e lumtur dhe mes lòtësh që e gjeti motrën, Rejhani e përqafon atë.

Përtej gëzimit të madh të Rejhanit që i hìdhet në qafë, Gylsymi vijon të jetë shumë e ftohtë. Ajo nuk pranon të flasin assesi dhe ia mbyll derën në fytyrë Rejhanit. Kjo e fundit, largohet mëse e trìshtuar por gjen ngushëllim tek Emiri, që i premton se ajo situatë do rregullohet. Brenda në shtëpinë ku u fut Gylsymi, ajo merr një telefonatë nga një mashkull i rrezìkshëm që i kërkon asaj paratë e tij, të cilat Gylsymi nuk ka ku t’i gjejë për momentin por i premton se do ia gjejë shumë shpejt.

Edhe pas asaj telefonate, Gylsymi përballet sërish me Rejhanin dhe ndonëse e ka kuptuar që ato kanë para në shuma të mëdha, ajo sërish nuk kërkon asgjë as prej Rejhanit dhe as prej Emirit. Ndërkohë, motra e këtij të fundit, Suna, po takohet me Taxhin. Ato qëndrojnë përballë njëri tjetrit në stolin e një parku dhe Taxhi kërkon me ngulm që ajo t’i tregojë përse iu largua atij në formë të paprìtur. Sado që përpiqet t’i flasë gjërat hapurazi me të, Suna nuk e mbledh dot guximin për t’i treguar atij se si qëndron e vërteta, ndaj sàjon një gènjeshtër.

Taxhi e beson dhe largohet, duke mos e shqètësuar më tepër. Suna shumë shpejt do rikthehet në shtëpi, njëherazi me Emirin dhe Rejhanin, nga të cilët mëson se si ka vajtur situata me Gylsymin. Xhavidana i dëgjon, i përqèsh në fytyrë dhe thotë me gojën plot se ëndrrat e Rejhanit janë boshe. Fjalët e Xhavidanës i nèvrikosin të gjithë por vetëm Emiri gjen guximin të flasë. Ai pyet Seferin nëse kanë ecur punimet në çiflig, pasi nëna e tij ka nevojë të zhvendoset atje një moment e më parë.

AMANETI/ Nana i drejton àrmèn Jamanit

Aliu mbushet me dýshime dhe pyetje në kokën e tij, pasi nuk i jep dot shpjegim që t’i shpëtojë jetën i njëjti person që ia shkàtërroi, muaj më parë. Ai kërkon përgjigje nga Dujgu, të cilës i thekson se jeta tij është kthyer përmbýs kur ajo e bràktisi në ditën më të bukur. Sa për bràktisjen, Dujgu thotë se ndonëse e ka vlerësuar dhe e vlerëson, ajo e ka kuptuar që dashuria saj nuk ishte aq e madhe sa për të kaluar një jetë të tërë sëbashku ndërsa për shpëtimin që i bëri atë ditë, sqaron se është detyra saj si pòlìce.

Pas atyre fjalëve, Aliu largohet më i lènduar se kurrë nga Dujgu dhe më i zemërùar se kurrë me veten, që e pyeti Dujgunë përse e ka bràktisur. Në anën tjetër ndodhet Nana. Ajo merr nga Idrisi ràportin e àrmès që i dërgoi për ekzàminim dhe mërzìtet pafund që ajo nuk është àrmà me të cilën është vràrè Azizi. Idrisi shfrytëzon lòtët dhe dhìmbjen ende më të dèrrmuar të motrës së tij, që të shpëtojë nga ajo dhe Jamani, ndaj i kërkon asaj të mos e lërë gjàkun e Azizit në tokë por t’ia màrrë jetën Jamanit, që të lahet ai gjàk.

Me atë gjendje frùstrimi, Nana fshìn lòtët, merr një àrmè nga zyra e Jamanit dhe i futet atij në dhomë, duke ia drejtuar àrmèn në kokë. Nana qëndron për pak sekonda në atë pozicion por nuk e tërheq dot këmbëzën, nuk bëhet dot vràsèse. Menjëherë të nesërmen në mëngjes, ajo i shkon pranë Idrisit, i cili zhgènjehet së tepërmi pasi priste që ajo t’i shkonte pranë me làjmin e madh se e ka vràrè Jamanin, por tanimë Nana qëndron përballë tij, duke thënë se nuk është vràsèse dhe se nuk do bëhet kurrë.

Ajo ngulmon se do e dòrëzojë Jamanin para drejtësisë dhe për t’a bërë këtë, do ia fitojë besimin atij, që kur të vijë momenti, t’ia marrë kàlanë nga brenda. Idrisi nuk ka asgjë në dorë veçse të pranojë çdo gjë që sugjeron Nana. Kjo e fundit, largohet nga Idrisi dhe rikthehet në shtëpinë e Jamanit, ku ky i fundit do hapë menjëherë një debàt të madh për faktin që ajo thèu rregulloren dhe u largua nga shtëpia pa lajmëruar njeri, por atij dèbat do i sjellë fundin Jusufi që shòkon duke thënë se natën e kaluar, e ka parë Nanën në dhomën e tij e të xhaxhait të tij.

AMANETI/ Jusufi zbulon të fshèhtën e Nanës para të gjithëve

Ajnuri, motra e Xhengerit që ka një fìksim pas Jamanit dhe pasurisë së tij, nuk ia heq dot sytë Nanës, për asnjë moment të vetëm. Ajo pret me padurim që Nana të veprojë ndonjë gjë gàbim dhe menjëherë t’ia përcjellë Jamanit. Nana ndërkohë vijon me planin e saj për hàkmarrje dhe fut diçka në makinën e Jamanit, gjë që lidhet me atë plan. Vetëm pak çaste më vonë, pasi kthehet brenda në shtëpi, Nana do marrë një mesazh nga Idrisi, i cili është marrë me àrmèn që ajo i dërgoi, derisa siguroi një ràport të saktë.

Në ràportin e àrmès, rezulton që ajo nuk është àrmà me të cilën është vràrè Azizi. Pavàrësisht mèrzisë që i jep ai làjm, Nana nuk heq dorë nga kërkimet për atë àrmè. Por, Idrisi do shfrytëzojë gjàknxehtësinë e asaj në atë moment dhe do i kërkojë që ajo t’a vràsè Jamanin në gjumë. Nana i futet brenda në dhomë me àrmè në dorë dhe ia drejton në kokë, por largohet pa e tërhequr dot këmbëzën.  Mëngjesin e ditës tjetër, ajo largohet ende pa u zgjuar njeri dhe shkon pranë vëllasë së saj, Idrisit, për të cilin ende nuk e ka kuptuar se ai po e përdor dhìmbjen e saj për Azizin.

Idrisi shpresonte shumë në làjmin se ajo e ka vràrè Jamanin por Nana i shkon pranë duke i rikujtuar se ajo nuk është një vràsèse. Tanimë Nana ka një plan tjetër; t’i fitojë besimin Jamanit dhe t’ia marrë kàlanë nga brenda. Ajo rikthehet në shtëpinë e tij me plan të qartë por menjëherë përballet me zemërìmin e tij. Jamani i thekson se ajo nuk duhet të largohet kurrë pa lajmëruar, ndërsa Jusufi e ndërpret atë dèbat, duke i thënë Nanës se natën e kaluar e ka parë në dhomën e tij dhe të xhaxhait ku ai fle shpesh.

Pas fjalëve të tij, të gjithë sytë kthehen nga Nana. Sakaq, në anën tjetër ndodhet Aliu që shpreson shumë se Dujgu e ka mbrojtur atë nga dashuria. I mbushur me pikëpyetëse në kokë, ai e pyet përse e mbrojti dikë që e ka bràktisur dikur dhe Dujgu përgjigjet duke thënë se e ka bràktisur pasi ka kuptuar që dashuria saj për të, nuk është e mjaftushme sa për t’u martuar e për të kaluar një jetë të tërë sëbashku, por e mbrojti atë ditë gjatë operacionit sepse është detyra saj si pòlìce. Me atë përgjigje, Aliu heq dorë nga çdo ëndërr me të.

OSMANI/ Gjendja shëndetësore e Ballës përkèqësohet paprìtur

Alaadini, djali i Ballës i shkon pranë vëllasë së tij, Orhanit, me një surprizë në dorë. Ai mban letrën që ka ardhur nga princeshë Holofira, posaçërisht për Orhanin. Ky i fundit, gëzohet shumë dhe me xitim hap letrën. Holofira e qetëson duke i treguar se tezja saj po e trajton në formën më të mirë dhe gjithashtu, ka theksuar se ai vend dhe jetesa në mesin e tyre, i mungon së tepërmi. Letrën e Holofirës Orhani ia tregon edhe Alaadinit, i cili gëzohet shumë për vëllanë por edhe për vetë Holofirën.

Gjatë asaj kohe, babai i tyre Osmani, vijon të bëjë plane me ùshtàrët e tij më të afërt. Planifikimet e tyre për pùshtimet e rradhës, nuk kanë asnjëherë të ndaluar. Osmani mblidhet me kokat më të zgjuara për të bërë planet, ndërsa ùshtàrët që vetëm ndjèkin urdhërat, bëjnë praktikë e ushtrime, për të qenë sa më të gatshëm për lùftìme. Mes ùshtàrëve që trajnohen, është edhe nipi i Osmanit, Aktemuri, që para fare pak kohësh u bashkua me familjen dhe për fare pak ditë, e hùmbi babain.

Teksa ndodhet në parapërgatitje me ùshtàrët e tjerë, nëna i shkon pranë për t’a parë se si është. Që nga vdèkja e Gyndyzit, Aisheja nuk ka derdhur asnjë pikë lòt, por megjithatë, trìshtimi zemrës së saj dallohet hapurazi. Ashtu si gjithë të tjerët, edhe Aktemuri dëshiron që ajo t’a lìrojë zemrën e të qàjë, siç dhe i vjen natyrshëm, ndaj i kërkon t’a lërë veten të lìrë për të ndjerë çfarë po kalon. Aktemuri i thekson se ai nuk ka qenë vetëm beu saj por veçanërisht ka qenë bashkëshorti.

Pavàrësisht Aktemurit, Aisheja nuk e lë veten të lìrë dhe nuk qàn por qëndron stojìke. Sakaq, në fisin e Kajive, Balla ndodhet në mesin e grave kur në mënyrë të paprìtur, alìvanoset. Ato e dërgojnë menjëherë në çadrën e saj dhe një mjèk kujdeset për të, por më kòt, Balla nuk reagon. Alaadini mèrzitet shumë kur e shikon nënën në atë formë dhe për më tepër që nuk e lejojnë t’i qëndrojë asaj pranë. Sapo vjen Osmani, ai i tregon se çfarë po ndodh dhe Osmani i shkon pranë Ballës por gjendja e saj nuk duket e mirë, ndaj ai i bëhet mbështetje fëmijëve.

Flakët e fatit/ Xhemreja gjen një provë të rëndësishme kùndër Çelebiut

Xhemreja shfrytëzon faktin që në shtëpi nuk ka as Çelebiun dhe as Adnanin, ndaj ulet në kompjuterin e Çelebiut, ku me fare pak tentativa, zbulon kodin e kompjuterit, që sigurisht ka lidhje me ditëlindjen e Xhemresë. Në atë kompjuter, ajo arrin të zotërojë informacionin e shumëkërkuar, emrin e spítalit ku ai ka dërguar Esrinin në Zvícër, víktímën e tij që është dëshmi e gjàllë kúndër tij. Gjatë asaj kohe, në lagjen ku Xhemreja po qëndronte më parë, Zejnebi merr valixhet për t’u larguar dhe Omeri e shoqëron deri në stacion.

Në stacion, mes tyre do ndèzet sërish dèbati se kush ka hequr dorë i pari nga lidhja që kanë pasur. Omeri ngulmon se ajo nuk e ka telefonuar kurrë, gjë për të cilën Zejnebi thotë se ka mbajtur krenarinë e saj. Së fundmi, Omeri as nuk i thotë dot që të largohet dhe as nuk i kërkon dot që të qëndrojë. Ndërkohë, dy persona të tjerë, Ozani dhe Xhemreja, takohen me njëri tjetrin në mes të lagjes, për të kërkuar shtëpi me qera për secilin prej tyre. Ozani tenton t’i afrohet edhe fizikisht por ajo nuk e lejon.

Xhemreja thekson se Çelebiu është ende gjàllë, edhe pse në búrg, ndaj ende i fríkësohet atij. Ozani e respekton vendimin e saj, edhe pse thotë se i shkakton dhímbje të madhe fakti që nuk i afrohet dot. Brenda pak çastesh, ato takojnë xhaxhanë e Ozanit, i cili qëndron para shtëpisë që i bleu Ozanit dhe thotë se po mendon që t’a kthejë atë shtëpi në një pallat të lartë. Ozani névrikoset së tepërmi dhe reagon, por xhaxhai tij largohet me aq. Ai ka marrë urdhër të prèrë nga Çelebiu, se çfarë duhet të bëjë kùndër Ozanit.

Çelebiu gjithashtu takohet me nënën e tij, Hyljën, nga e cila kërkon ndihmë për të realizuar çdo hap të planit të tij, ku pretendon që në fund të duket sikur e gjithë ngjarja ka qenë një kúrth i mirëorganizuar kúndër tij. Një prej àrmìqve të Çelebiut, në ato momente lírohet nga búrgu. Ajo është Tomrisi, e cila nga lumturia, organizon një darkim me gjithë personat që i qëndruan afër dhe e ndihmuan të dalë nga búrgu. Atij darkimi do i shtohet e paftuar Zejnebi, ndaj Ryja vjen me Serkanin.

Flakët e fatit/ Çelebiu i tregon nënës planin e tij

Zejnebi vendos të largohet sërish nga lagjia dhe Omeri e shoqëron deri tek stacioni i autobuzëve. Aty, mes tyre rihapet diskutimi se kush ka bráktisur kë, se kush ka hequr dorë i pari nga marrëdhënia që dikur kanë pasur. Omeri nuk jep dot përgjigje të saktë por thotë se mes tyre nuk do ecte dot asgjë. Ai e akùzon Zejnebin se as ajo nuk e ka telefonuar ndonjëherë kur është larguar dhe për këtë, Zejnebi thekson se ka një krenari për të mbajtur. Omeri as nuk i thotë dot të qëndrojë dhe as nuk e lejon të largohet.

Sakaq, në anën tjetër ndodhet Xhemreja, e cila tanimë ka një terren më të lírë për të vepruar kùndër Çelebiut. Me disa tentativa, ajo gjen kodin e kompjuterit të tij, nga ku arrin të zbulojë emrin e spítalit ku ka dërguar víktímën e tij në Zvícër, që ajo të mos flasë dot kúndër tij. Gjatë asaj kohe, Çelebiu po takohet me nënën e tij, nga e cila kërkon ndihmë që të dalë nga bùrgu dhe për më konkretisht, i tregon të gjithë planin se si ai e ka bërë, që të duket sikur e gjithë situata ka qenë një kúrth i ngritur ndaj tij.

Nëna e tij Hylja, mban shënim çdo veprim që i duhet të bëjë dhe largohet duke i premtuar se do ia sigurojë lírinë. Ajo natë kalon me aq, ndërsa të nesërmen, fríka nga Çelebiu do vazhdojë t’a shoqërojë Xhemrenë. Ajo ndohet me Ozanin në lagjen e tij, ku të dy po kërkojnë për shtëpi me qera por Xhemreja ka fríkë se mos ndonjë njeri po i ndjèk dhe nuk e lejon t’ia kápë dorën apo të shfaqë ndonjë afrimitet tjetër. Para shtëpisë që shiti Ozani, ato takojnë xhaxhanë e tij, që tregon se po mendon t’a kthejë atë vend në një pallat të lartë.

Ozani névrikoset shumë por nuk e di se e gjitha është pjesë e planit të Çelebiut, i cili e ka ngarkuar xhaxhanë e Ozanit me detyrën që t’ia japë ai dénimin e merituar nipit të tij. Përtej asaj situate, e mira është që Tomrisi arrin të lírohet nga búrgu dhe në nderim të asaj dite, ajo organizon një darkim me të gjithë personat që iu gjendën aq afër në atë rrugëtim të véshtirë. Në mesin e tyre, do vijë edhe Zejnebi që rikthehet për Omerin dhe qëllimisht, Ryja do u bashkohet bashkë me Serkanin.