Vajza në dritare/ Rafeti dèbon Gylxhihanën nga shtëpia

Xhana largohet nga Rafeti kur pranë u shkon Xhaviti dhe menjëherë i drejtohet shtëpisë, pranë Alpit. Fillimisht ajo i përgatit ushqim, më pas përpiqet t’ia thotë me shumë butësi se Rafeti mund t’ia paguajë të gjithë bòrxhet e mëdha që ka, në këmbim të tërheqjes së denòncimit ndaj Sedatit. Mëse i frùstruar, Alpi ngrihet nga tavolina dhe refuzon të jetë pjesë e një marrëveshje të tillë. Gjatë asaj kohe, Rafeti qëndron përballë Xhavitit. Ky i fundit, ndodhet aty vetëm për hir të Gylxhihanës.

Edhe pse e dashuron, ai nuk e duron dot mèrzinë që asaj po i shkakton divòrci dhe pranon të ndërhyjë që ato të mos ndahen, siç Gylxhihana ia ka kërkuar. Xhaviti i thotë me gojën plot Rafetit se Gylxhihana kurrë nuk i ka dhënë shkak për t’i shkuar nga pas apo për të kujtuar kohën kur ato kanë qenë të lidhur. Ai shton se e dashuron me shpirt dhe do bënte një gàbim tràshanik po t’a divòrconte për çfarë kanë pasur dikur me njëri tjetrin ato të dy. Pa thënë asnjë fjalë, Rafeti largohet.

Ai shkon në shtëpi, me gjithë mllèfin që i është mbledhur dhe i del përpara Gylxhihanës për t’i thënë se nuk duhet të fusë njeri për të ndërhyrë mes tyre dhe se për asnjë arsye në botë nuk do kthehet nga vendimi për divòrc. Madje, ai i kërkon që të mos e vonojë më tepër largimin nga shtëpia sepse tani nuk do t’a fshèhë nga askush që po divòrcohen. Paralèlisht, nusja e tyre Nalani, futet shumë në mendime për shkak të sjelljes së vajzës së tyre, Selenës. Ajo dýshon se Selena është personi që i ka dërguar letrën në dhomë.

Dýshimet ia marrin gjithë humorin dhe përqëndrimin, prandaj kur Binura i shkon për vizitë, Nalani rrëfen përciptazi gjënë po e mundon. Nalani vendos të marrë parasysh këshillën e saj dhe e fton Selenën në një ballafaqìm. Hapurazi e pyet Selenën se çfarë pròblemi ka me të që po e thùmbon në mënyrë të vazhdueshme por pa i thënë gjë konkrete, Selena i kërkon Nalanit të futet sërish në shina sepse po gàbon shumë rèndë. Duke e lënë sërish të mbýtur në dýshime dhe në lòt, Selena largohet.

Vajza në dritare/ Nalani ballafaqohet me Selinën

Nalani qëndron e vetme në dhomën e saj, e mbushur me dyshìme se kush mund të jetë personi që e ka parë duke u puthur me Hajriun. Në mendjen e saj, vazhdimisht mblidhen vetëm momentet e thúmbimeve të Selenës, gjë që e bën shumë të dyshòjë tek ajo. Vetëm pak çaste më vonë, Binura i shkon vizitë në shtëpi dhe duke e parë aq të bréngosur, e détyron të flasë se çfarë po e mundon. Por, megjithatë, Nalani nuk e shpreh gjithë shqétësimin në mënyrë të drejtëpërdrejtë.

Ajo tregon përciptazi se çfarë dyshìmesh ndjen lidhur me dikë tjetër dhe këshilla e shoqes së saj të ngushtë, është që t’a marrë përballë vetes atë person që po e bën të dyshòjë dhe t’a pyesë në mënyrë të drejtëpërdrejtë se çfarë po tenton të thotë. Duke marrë parasysh këshillën e Binurit, sapo ajo largohet, Nalani e thërret Selenën për të biseduar me njëri tjetrin. Selena pranon dhe kështu futen në zyrën e Rafetit, ku Nalani hapurazi e pyet nëse i ka mbetur pèng ndonjë gjë pa ia thënë asaj sepse i duket se po e thúmbon vazhdimisht.

Selena nuk e mohon por as nuk thotë diçka shumë konkrete. Ajo e krítikon që nuk ka qenë pranë Sedatit në momentin e zénkës së tij me Alpin në dasmën e Muzos, duke thënë se është gruaja e tij dhe duhej ajo t’a ndalonte nga përlèshja fizike. Për më tepër, e quan sjelljen e Nalanit shumë të gàbuar dhe me aq, largohet, duke e lënë Nalanin me lòt në sy. Paralèlisht, me lòt në sy mbushet edhe Gylxhihana, për shkak të Rafetit. Ky i fundit, atë ditë është takuar me Xhavitin, në restorantin ku ishte me Xhanën.

Xhaviti, duke ndjerë kéqardhje për gjendjen e Gylxhihanës, i kërkon Rafetit që t’a vlerësojë gruan që ka në krah e të mos e mérzisë sepse mes tyre asnjëherë nuk ka ndodhur asgjë, që nga momenti që ato të dy janë fejuar. Ndërhyrja e Xhavitit e névrikos ende më shumë Rafetin, i cili i kërkon Gylxhihanës të largohet nga shtëpia, duke i theksuar se nuk do tërhiqet nga vendimi i tij. Në ato momente, Xhana po i kërkon Alpit të tërhiqet nga vendimi tij e të heqë padínë ndaj Sedatit, duke i premtuar shlyerjen e gjithë bórxheve të tij, por Alpi nuk pranon.

Për familjen time/ Fëmijët nuk priten aspak mirë në shkollë

Shèrbëtorja e re që Nebahati punëson pas vdèkjes së Hatixhesë, gjen një vëth në shtëpinë e tyre verore. Ajo nuk e di se vëthi nuk është i Nebahatit, prandaj ia dòrëzon pa e kuptuar se çfarë do shkaktojë. Nebahati nuk reagon para saj por shèmbet e tëra përbrenda dhe më e trìshtuar se kurrë, telefonon Suzanën për t’u takuar. Ato takohen dhe Nebahati i tregon vëthin, duke treguar dhe bindjen që ka krijuar se Akifi po e tràdhton. Më në sìklet se kurrë, Suzana përpiqet t’ia heqë mendjen duke thënë se ndoshta gjithçka është një kèqkuptim.

Menjëherë pas largimit të Nebahatit, Suzana telefonon Akifin, e fton në takim dhe i tregon atij se çfarë po ndodh, në mënyrë që të gjejnë ndonjë zgjidhje para se Nebahati të shpèrthejë. Ndërsa në anën tjetër, Ajbykeja është tùnduar nga oferta Akifit për Omerin dhe Asijen. Ajo është e trìshtuar që për vete nuk shkon dot në kolegj dhe hapurazi, para nënës dhe vëllasë së saj, shprehet se nga shkolla e lagjes ku ajo shkon, nuk do ketë kurrë një të ardhme të mirë dhe do përfundojë duke jetuar gjithmonë si prindërit e saj. Ogulxhani e krìtikon për mënyrën si po flet në sy të nënës së tyre por nëna e tyre e kupton të bijën.

Ajo gjithashtu ndjen kèqardhje dhe vetë, me ngulm, i kërkon Ajbykesë që të mos e lejojë t’i përfundojë jeta në të njëjtën formë. Për t’i dhënë një të ardhme më të sigurt, Shengyli përdor paratë që Suzana ka sjellë për fëmijët. Ajo u thotë se i ka grumbulluar për gjatë gjithë jetës dhe fëmijët e besojnë. Shengyli bën rregjistrimin në kolegj por para Orhanit, ajo tregon të vërtetën e parave. Orhani frùstrohet së tepërmi dhe nuk i pranon jùstifikimet e Shengylit se po t’ia jepte paratë Kadirit ai do i kthente siç bëri tek Akifi.

Ai tenton të dalë nga shtëpia për të tërhequr paratë e për të anùlluar rregjistrimin por dëgjon Ajbykenë tek i thotë Ogulxhanit se nuk do ia falte kurrë babait të tyre nëse do u dilte kùndër për kolegj, ndaj Orhani tërhiqet. Fëmijët shkojnë në kolegj menjëherë të nesërmen por nuk do mirëpriten aspak nga fëmijët e familjeve të pasura. Mes tyre, Doruku do i japë Ogulxhanit dhe Omerit detyra pòshtëruese, në këmbim të heqjes së bòrxhit, ndërsa motra e tij Melisa, i mirëpret dhe i fton në ditëlindjen e saj.

Për familjen time/ Nebahati mëson se Akifi po e tràdhton

Ajbykeja mèrzitet shumë që nuk shkon dot për vete në kolegj, pasi e di që nga shkolla e thjeshtë ku ajo studion, nuk do ketë dot një të ardhme të mirë. Ajo e shpreh mèrzinë para nënës dhe vëllasë, duke thënë hapurazi se nuk do që jeta t’i përfundojë si jeta e prindërve të saj. Edhe pse Ogulxhani i kërkon Ajbykesë të heshtë, Shengyli e mirëkupton dhe uron me shpirt që e bija të mos ketë të njëjtin fat. E vendosur për të jetuar për fëmijët, Shengyli përdor paratë që Suzana ka sjellë për fëmijët.

Ajo u premton fëmijëve se do i rregjistrojë menjëherë që atë ditë në shkollë, me paratë të cilat i jùstifikon duke thënë se i ka mbledhur gjatë jetës. Fëmijët lumturohen pafund, ndaj Shengyli shkon që atë ditë në shkollë dhe paguan rregjistrimin e tyre. Kur kthehet në shtëpi, ajo i tregon Orhanit të vërtetën e parave dhe e shpjegon se po t’ia kishte dhënë Kadirit, e sigurt që ai do ia kthente mbrapsht Suzanës. Megjithatë, Orhani nuk pranon t’i përdorin ato para. Ai përgatitet të shkojë në shkollë për t’a tërhequr mbrapsht pagesën por rastësisht dëgjon fëmijët duke folur për të, se si nuk do ia falnin nëse ai do i largonte nga kolegji.

Orhani kthehet mbrapsht dhe nuk diskuton asgjë me fëmijët, përveçse u uron suksese. Në anën tjetër ndërkohë, shèrbëtorja e re që ka filluar punë në vilat e familjes së Akifit, gjen një vëth. Ajo e merr dhe ia dòrëzon Nebahatit, duke pàndehur të jetë e saj, por nuk është. Ai është vëthi i Suzanës që i ka rënë dhe ajo nuk e ka kuptuar ende. Nebahati bindet se Akifi po e tràdhton dhe duke mos e ditur se e tràdhton me Suzanën, e thërret këtë të fundit për të ndarë me të hàllin që i ka rënë mbi kokë.

Suzana i sugjeron të qetësohet e të presë ndonjë shpjegim nga Akifi por sapo Nebahati largohet, Suzana telefonon Akifin dhe i tregon se çfarë po ndodh, që të mund të gjejnë një zgjidhje për atë situatë. Ajo ditë kalon, ndërsa të nesërmen, në shkollën e Akifit, shkojnë edhe fëmijët që ai u dha bursë, si dhe kushërinjtë e tyre. Në një klasë me fëmijët e Akifit, Doruku i përtàll pafund dhe u kërkon të bëjnë gjëra pòshtëruese duke i premtuar se për çdo veprim do ia zbresë nga bòrxhi që i kanë, ndërsa motra e tij Melisa, i mirëpret dhe madje i fton në ditëlindjen e saj.

PREMTIMI/ Rejhani zgjedh Gylsymin para Emirit

Narini rikthehet në punën ku ka qenë, si kamariere dhe për këtë nuk e lajmëron fare Kemalin. Ai e mëson rastësisht kur shkon të drekojë me një tjetër biznesmen, me të cilin pretenton të firmosë një marrëveshje me shumë rëndësi. I irrìtuar nga Narini, Kemali i shkon veçmas për t’a pyetur se çfarë po bën dhe për t’a krìtikuar se si kjo mund të ndikojë në kùjdestarinë e Masallit por Narini i përgjigjet duke i thënë se i ka bërë kërkimet e duhura dhe nuk do ndikojë fare tek gjýqì për kùjdestarinë.

Kemali rikthehet në tavolinë por për shkak se ai nuk e prezanton Narinin si gruan e tij, kolegu përballë merr lìrinë e mjaftueshme për t’a komentuar bukurinë e Narinit. Kemali irrìtohet aq shumë nga ato fjalë, saqë dèbaton dhe e prìsh marrëveshjen me të. Gjatë asaj kohe, Narini ndodhet në pjesën e kuzhinës. Asaj i shkon pranë paprìtur Erhani, i cili kërkon llogari nga ajo për heqjen dorë nga seminari në Berlin. Duke kërkuar llogari me ulèritje, Erhani tregon edhe që e ka parë në kompani se si i shkonte nga pas Kemalit.

Ai guxon t’a quajë Narinin femër pà dinjitet por me ato fjalë, vetëm bën që Narini t’i përgjigjet me shpùllë në fytyrë. Sakaq, në anën tjetër ndodhet Emiri. Ai merr një telefonatë nga Seferi, ku ky i fundit i kërkon ndjesë që ende nuk e ka zbuluar vendin ku e ka lënë Nigari orën e vjèdhur. Seferi e beson që ajo e ka vjèdhur dhe i ka premtuar Emirit se do ia tregojë vendin, por tani Seferi thotë se Nigari nuk e pranon ende që e ka vjèdhur, vetëm qàn dhe thotë se nuk e ka bërë ajo. Fjalët e Seferit, ndikojnë së tepërmi tek Emiri.

Ai vendos të flasë me Gylsymin, t’i kërkojë t’a pranojë se e ka vjèdhur, dhe nëse ajo do i premtojë se nuk do bëjë më diçka të ngjashme, ai do ia hedhë krahëve dhe askush nuk do e mësojë që e ka bërë ajo. Rejhani e dëgjon, shòkohet dhe prìsh marrëdhënien me Emirin që e shikon si shumë fàjtor. Shumë shpejt, pajtimin e tyre do e mundësojë Zejnebi, e cila vendos t’i tregojë Zejnebit të vërtetën, që orën e ka vjèdhur Gylsymi. Mëse e tùrpëruar, Rejhani vrapon për tek Emiri që t’a përqafojë e të pajtohen.

PREMTIMI/ Rejhani mëson që vjèdhjen e ka kryer Gylsymi

Xhavidana lumturohet shumë duke menduar se plani i saj ka dhënë rezultat dhe ka prìshur marrëdhënien mes Emirit dhe Rejhanit por shumë shpejt kupton se gàbohet pasi i shikon ato të dy sëbashku. Emiri, duke dýshuar shumë se vjèdhjen e ka kryer Gylsymi e jo Nigari, e rimendon kthimin e Nigarit në shtëpi dhe teksa e mendon, Seferi e telefonon. Ai i kërkon ndjesë që ende nuk ia ka treguar vendin se ku e ka fshèhur Nigari orën, gjë që Seferi ia premtoi, duke e besuar me të vërtetë që Nigari e ka vjèdhur dhe e ka fshèhur diku atë orë.

Seferi gjithashtu i tregon se Nigari vetëm qàn dhe thotë me këmbëngulje se nuk e ka bërë ajo vjedhjen për të cilën akùzohet. Fjalët e Seferit ndikojnë së tepërmi tek Emiri, ndaj ai vendos t’i shkojë pranë Gylsymit. Emiri i thotë Gylsymit se çfarëdo që ajo ka bërë, mund t’ia falë e t’ia hedhë krahëve, mjafton që ajo të betohet se nuk do e bëjë sërish. Pavàrësisht butësisë me të cilën Emiri i flet, Gylsymi nuk e pranon çfarë ka bërë sepse shikon Rejhanin që po kalon pranë. Madje, qëllimisht, ajo ngre zërin duke thënë se nuk është hàjdute.

Rejhani shòkohet kur mëson akùzën që po i bënte Emiri Gylsymit, të cilës gjithashtu i thotë se mund t’a màshtrojë motrën, por atë kurrsesi. Ajo bisedë që dëgjon, do sjellë një përçàrje të fortë mes Emirit dhe Rejhanit, por Zejnebi shumë shpejt shkon pranë Rejhanit për t’i treguar të vërtetën që Gylsymi e ka vjèdhur orën, dhe Rejhani, e pìkëlluar nga veprimi i të motrës, menjëherë përqafon Emirin, për t’u pajtuar me të. Sakaq, në anën tjetër ndodhet Narini, e cila pa lajmëruar fare Kemalin, rikthehet në punë si kamariere.

Fati do që Kemali me një kolegun e tij shkon për të drekuar në atë restorant, për të firmosur një marrëveshje. Ai shtànget kur e shikon Narinin por nuk e prezanton si gruan e tij. Rrjedhimisht, kolegu i tij ndjen lìrinë për t’u shprehur siç dëshiron për Narinin, pa e ditur irrìtimin që po shkakton tek Kemali, aq sa ky i fundit heq dorë nga marrëveshja tyre. Ndërkohë brenda në kuzhinë, Narinit i shkon pranë Erhani, që t’i kërkojë llogari përse ajo hoqì dorë nga Berlini dhe teksa e bën këtë, e quan atë “femër pà krenari”, gjë që do bëjë që Narini t’a qèllojë me shpùllë.

AMANETI/ Jamani nuk ja del ta mbrojë Nanën

Jamani ndodhet në makinë me Nanën kur fare paprìtur u ndalon një makinë, nga e cila dalin disa burra të àrmàtosur. Jamani e kupton se është kùrth për të, prandaj merr àrmèn dhe del jashtë për përballje por në një moment fare të paprìtur, një prej tyre rrèmbèn Nanën. Jamani u shpëton atyre prej duarve por Nanën nuk e shpëton dot. I panìkosur, ai lajmëron menjëherë Xhengerin, i cili ndodhet në shtëpi me gjithë punonjësit e tjerë por shqètësimi Jamanit është që Jusufi të mos mbesë vetëm.

Lajmërimi i Jamanit i trishton të gjithë, përveç Ajnurit, e cila është shumë e lumtur që më në fund do ketë pak hapësirë mes saj dhe Jamanit, pa Nanën që sillet rreth e rrotull duke shoqëruar Jusufin. Ndërkohë, àrmìku i Jamanit për të cilin Jamani nuk ka aspak dijeni dhe që i është krijuar në mënyrë të pàdrejtë nga rrèngjet e Idrisit, e pàndeh Nanën sikur është e dashura e Jamanit. Pa e ditur as lidhjen e ngushtë familjare të Nanës me Idrisin, ai e telefonon edhe Idrisin për t’i thënë se çfarë ka arritur, kë ka rrèmbyèr.

Idrisi, ndonëse shòkohet, e komplimenton atë dhe i sugjeron t’a shfrytëzojë sa më mirë atë situatë. Por Nana nuk qëndron duarkryq. Ajo krijon një plan shumë të shpejtë ndërmjet të cilit arrin të shtrijë në tokë rrèmbyèsin e saj, të cilit i merr edhe telefonin. Ajo mendon të telefonojë Jamanin por nuk e bën dhe madje e krìtikon veten që pretendoi të shpëtohej nga vràsèsi i vëllait. Rrjedhimisht, ajo telefonon Idrisin por ky i fundit, duke mos dashur fare që ajo të shpëtojë, hìqet sikur nuk ka valë telefoni dhe nuk po e dëgjon mirë.

Ndërsa në anën tjetër ndodhet Dujgu. Ajo dëgjon fare rastësisht një bisedë mes Sulltanës dhe Aliut, ku ky i fundit aprovon dýshimet e Sulltanës se ai ende ndjen për Dujgunë dhe shpejt do ndahet nga Jamuri. Edhe pse ajo që dëgjon ka një rëndësi të madhe, Dujgu nuk lumturohet sepse mendon që Jamuri është me të vërtetë shtatzènë. Jamuri ndërkohë, nuk heq dorë kurrsesi nga Aliu. Ajo i shkon në zyrën e tij të punës, ku i jep një dhuratë të shtrenjtë dhe gjithashtu e fton për të drekuar në restorant, por Aliu e refuzon.

AMANETI/ Armiku i Jamanit rrèmbèn Nanën

Dujgu dëgjon fare rastësisht një bisedë mes Sulltanës dhe Aliut, ku Sulltana shpreh se ka kuptuar që ai nuk ndjen fare me Jamurin dhe se do i japë fund shpejt lidhjes me të, për shkak se ende ka ndjenja të forta për Dujgunë. Atë dýshim të Sulltanës, Aliu e aprovon dhe Dujgu e shikon. Të nesërmen në punë, Jamuri i shkon sërish nga pas Aliut, duke mos pranuar kurrsesi që të heqë dorë nga ai. Ajo i shkon pranë me një dhuratë të shtrenjtë, për të cilën Aliu i thotë se nuk ishte aspak e nevojshme.

Por Jamuri nuk mjaftohet me aq. Ajo e fton edhe për të darkuar sëbashku në restorant, gjë që Aliu e refuzon duke u jùstifikuar me punë. Përtej refuzimeve të Aliut, Jamuri i betohet vetes së saj se nuk do e lejojë kurrë Aliun të ndahet nga ajo. Ndërkohë, në anën tjetër ndodhet Jamani me Nanën në makinë, kur paprìtur atij i ngrejnë pùsi. Jamani del me àrmè në dorë ndërsa Nanës i kërkon të qëndrojë në makinë por teksa ajo qëndron në makinë, një prej personave që kanë bërë kùrthin, i shkon asaj pranë.

Ai arrin t’a rrèmbèjë që aty, por ajo ia mbàth e megjithatë, sërish e kàpin. Årmìku që iu krijua Jamanit duke u màshtruar nga Idrisi, pàndeh se Nana është e dashura e Jamanit. Ai, duke mos e ditur se Nana është motra e Idrisit, e telefonon këtë të fundit dhe i tregon se kë ka rrèmbyèr. Idrisi, duke mos ndjerë fare dhèmbshuri për Nanën apo frìkë për fatin e saj, i sugjeron atij që t’a përdorë shumë mirë atë mundësi të artë që ka në duar. Sakaq, làjmi i rrèmbìmit të Nanës, mbërrin edhe në shtëpinë e Jamanit.

Të gjithë përveç Ajnurit, trìshtohen shumë për Nanën. Ndërsa Ajnuri, e shikon si një mundësi të madhe për t’a pasur Jamanin pranë vetes, pa u endur rreth e rrotull Nana. Kjo e fundit, nuk qëndron duarlìdhur as në vendin ku e dërgojnë si pèng. Ajo krijon një plan të shpejtë për t’i marrë telefonin rrèmbyèsit të saj dhe ia merr. Nana krìtikon veten që mendoi të telefononte Jamanin, të cilin e shikon vetëm si vràsèsin e vëllait, ndaj dhe telefonon vëllanë tjetër, Idrisin, por Idrisi bën sikur nuk ka valë telefoni dhe nuk po e dëgjon.

Vajza në dritare/ Rafeti dètyrohet të pranojë kërkesën e Muzos

Pera qëndron përballë nënës së saj por me mendje vetëm tek Muzo. Nëna e saj e ka bindur se duhet t’i lërë ndjenjat mënjanë e të hàkmerret për të, por Pera kërkon që së paku t’i kërkojë falje Muzos, sepse ai nuk meriton të dënòhet për fàjet e babait. Sado që Pera përgjèrohet, nëna e saj nuk pranon. Ndërkohë Muzo, ndodhet si mos më kèq, në dhomën e tij. Rafeti që vjen nga një vizitë pranë djalit të tij të dèrrmuar, Sedatit, tani pìkëllohet edhe me gjendjen e Muzos që i ka rënë të fìkët nga mos ushqyerja.

Pasi Muzo e merr veten, Rafeti i shkon pranë për të biseduar, jo vetëm si baba por edhe si shoku tij. Duke shfrytëzuar cilësinë e dytë, Muzo i kërkon mirëkuptim në dorëheqjen e tij nga posti në kompani, duke sqaruar se nuk ka më durim të merret me të tilla gjëra. I dètyruar, Rafeti nuk ka çfarë bën tjetër veçse pranon. Në anën tjetër, Nalani i kërkon Hajriut që të takohen sepse kanë diçka me shumë rëndësi për të biseduar. Hajriu pranon pa hezitim dhe sëbashku takohen në parkun më të afërt të shtëpisë ku jetojnë.

E panìkosur, Nalani i tregon letrën që ka marrë atë mëngjes dhe shton mendimin e saj, se pas asaj letre qëndron Selena. Hajriu nuk dýshon as tek Selena dhe as tek ndonjë njeri tjetër por thotë i qetë se nuk kanë përse shqètësohen pasi sidoqoftë, nuk do i vràsè njeri për çfarë kanë bërë. Qetësia e Hajriut e irrìton më tepër Nalanin dhe aq më tepër irrìtohet kur ai afrohet për t’i marrë një tjetër puthje në buzë, gjë që Nalani jo vetëm që nuk e lejon por edhe i thotë se është penduar shumë për màrrëzinë që kanë bërë.

Ajo largohet me ato fjalë, ndërkohë që nëna e saj Ferideja ndodhet ende tek Xhana. Për shkak të Xhanës, Alpi nuk i tregon Feridesë gjë për shtatzèninë por sërish, Ferideja nuk rri dot pa e thùmbur Xhanën për jetën që bën. Për t’ia kthyer, Xhana i thotë se së paku, ajo nuk merret me ròjet e shtëpisë. Fjala e saj i djèg shumë Feridesë, por me aq largohet. Me t’u larguar Ferideja, Xhana merr një telefonatë nga Rafeti. I trìshtuar për gjendjen e të birit, ai i kërkon Xhanës që të takohen e të bisedojnë për ndonjë formë se si mund t’a shpëtojnë Sedatin nga bùrgu.

Vajza në dritare/ Nalani i kërkon Hajriut të mos i afrohet më

Xhana mbërrin në kohë në shtëpinë e saj dhe duke u kuptuar me sy me Alpin, arrin t’a ndalojë rrëfimin e tij para Feridesë. Kështu, Ferideja vijon të mendojë se Xhana i ka dhënë fùnd shtatzènisë së saj. Teksa shoqëron Feridenë tek dera dhe merr thùmbime të njëpasnjëshme për jetën e saj, Xhana vendos të mos heshtë por i thotë hapurazi se së paku, ajo merret me persona të rangut të saj dhe jo me punonjësit e derës. Pa ia thënë troç se po flet për Nalanin, Xhana mbyll bisedën dhe Ferideja largohet, por me dýshime.

Gjatë asaj kohe, Nalani ndodhet përballë Rafetit, duke i shpjeguar gjendjen e Muzos dhe se çfarë kaloi ai atë ditë. Rafeti i shkon në dhomë, u kërkon të gjithëve që t’i lënë të vetëm dhe në një bisedë emocionale, ai i betohet se si baba e si shok, do i gjendet gjithmonë pranë. Kështu, Muzo bën menjëherë një kërkesë, për të cilën ngulmon që Rafeti t’ia pranojë. Muzo dëshiron të heqë dorë nga pozicioni i drejtuesit të parë të kompanisë. I dètyruar, Rafeti pranon. Sapo del që aty, Rafeti telefonon Xhanën.

Me mendje tek djali tjetër, Sedati, Rafeti i kërkon Xhanës që të takohen e të diskutojnë një mënyrë se si mund t’a nxjerrin Sedatin që aty, pasi ai nuk është fare mirë. Sedati ndërkohë, kthehet në qèlinë e tij pas takimit që mendon se nuk i vlejti me babanë e tij dhe të bùrgosurit e tjerë, sërish e lënë pa ushqim e tàllen me të, ndërsa Sedati vetëm qàn në shtrat. Gruaja e tij, Nalani, e tmèrruar nga letra që ka marrë, nuk rri do duarkryq. Ajo i dërgon mesazh Hajriut, duke i kërkuar që të takohen me patjetër.

Ai pranon pa hezituar dhe në takimin e fshèhtë që bëjnë në një park pranë shtëpisë, Nalani i tregon atij për letrën, shpreh hapurazi tmèrrimin që po përjeton dhe ende më shumë irrìtohet kur shikon rehatinë me të cilën Hajriu pranon situatën, duke thënë se s’do vdèsin edhe nëse dikush i ka parë. Madje, ai i afrohet dhe tenton t’a puthë sërish në buzë por kësaj rradhe Nalani nuk e lejon. Ajo thotë se gjithçka që ka ndodhur mes tyre është një màrrëzi e madhe dhe se është penduar, ndaj dhe largohet që aty.