Çapkëni i pasur/Kazimi mëson se Suna ka puthur Feritin

Sejrani mban lojën e Feritit kur mëson se familja tij pandeh që ai po e kalon natën aty por në mëngjes u duhet të nxitojnë sepse Korhanët do vijnë të vizitojnë Esmën që ka qenë e sëmurë. Për fat, Feriti mbërrin në kohë.

Mirëpo, deri në atë moment ndodhin disa gjëra. Fillimisht Kazimi lumturon familjen duke u thënë se nuk do e japin Sunën për martesë, më pas i tmerron me reagimin e tij kur dëgjon bisedën mes vajzave, Sejranit dhe Sunës.

E gjithë familja mëson se Suna ka puthur Feritin dhe si dënim që ka pirë dhe është puthur, ajo do martohet me kandidatin për dhëndërr. Lajmi i tmerron të gjithë por e fundit që e mëson, është Sejrani.

Ajo e mëson pasi e ofendon si mos më keq Feritin, të cilin e shikon si shkaktarin e gjithë asaj drame. Pas atyre fjalëve, ajo kërkon ndihmën e tij për të shpëtuar Sunën nga ajo martesë por tanimë Feriti nuk pranon sepse është i lënduar.

Për familjen time/Ilknuri e trajton Emelin si vajzën e saj

Doruku me Asijen harrohen nga pjesa tjetër e klasës kur nisen për në eskursionin e afërt që do kenë, ndaj dhe shkojnë me makinë të Dorukut por rrugës makina pëson defekte. Ato mbërrijnë, por me vonesë.

Gjatë asaj kohe, Emeli i është besuar zonjës Ilknur, e cila është ofruar vullnetare për të qëndruar me të e për t’u kujdesur për të, që Emeli të mos mbetet vetëm. Tërë kohës, Ilknuri e shikon me admirim, duke uruar të ishte vajza saj.

Sakaq, në anën tjetër ndodhen prindërit e Berkut. Nëna tij Ajla, krijon skandal në mbledhjen e punës ku Resuli shkon i shoqëruar nga Suzana, të cilën Ajla përpiqet mjaftueshëm t’a poshtërojë.

Për më tepër, ajo ndjek këshillën e Nebahatit dhe refuzon të divorcohet nga Resuli, duke theksuar se dëshiron t’ia vështirësojë jetën sa më shumë që të jetë e mundur.

Për familjen time/Nëna Berkut poshtëron Suzanën

Ajla vendos të zbatojë këshillën që i dha Nebahati, ndaj dhe ndërpret mbledhjen e Resulit, vetëm për t’i krijuar atij skandal, për të poshtëruar Suzanën që po e shoqëron atë dhe për t’i thënë se nuk e pranon divorcin.

Suzana ndihet si mos më keq, por veçmas, i shpjegon Resulit që nuk do donte t’a humbiste punën sepse me të mban familjen e saj, gjë që Resuli e mirëkupton pafund.

Sakaq, fëmijët po i drejtohen eskurisionit ku do luajnë, por kanë harruar Asijen me Dorukun. Këto të fundit shkojnë pak më vonë sepse makina u prishet rrugës por atje, të gjithë kënaqen njësoj sëbashku.

Gjatë asaj kohe, për Emelin po përkujdeset zonja Ilknur. Ajo tanimë e do me gjithë zemër dhe e trajton si t’a kishte vajzën e saj, duke ia bërë qejfin gjithandej, pa asnjë kundërshtim.

AMANETI/Vajza Aishes dhe Feritit humbet

Feriti shkon të flasë personalisht me Selçukun, me shpresën që do e kthejë atë nga zgjedhja në të cilën e ka vendosur Aishen. Edhe pse përpiqet me të mirë e me të butë, Feriti nuk ia del. Madje, vetëm e përkeqëson situatën.

Selçuku ndjen therje në zemër por me hapat e tij, vjen sërish në gjendje normale. Ajo situatë e përlot Aishen, e cila me sy të përlotur i përgjigjet derës kur troket një fqinje. Fqinja mëson se ato do transferohen dhe acarohet.

Edhe pse nuk e shpreh para Aishes, fqinja humbet toruan për shkak të problemeve psiqike që ka, nga të cilat ajo është bindur se Doa është vajza e saj. Vetëm pak çaste më vonë, Selçuku nxjerr Doanë në parkun e lodrave.

Për shkak të një telefonate që merr, Doa i humbet nga sytë dhe shpejt zhduket nga parku. I panikosur, ai telefonon Aishen, e cila bashkë me Feritin del të kërkojë ku ndodhet e bija.

AMANETI/Feriti shkakton krizë tek babai Aishes

Feriti nuk heq dot dorë nga Aisheja ndaj dhe shkon të flasë personalisht me Selçukun, por nuk do zgjidhë asgjë. Për më tepër, do e përkeqësojë në shëndetin e tij sepse Selçuku do pësojë shtrëngim në zemër teksa e dëbon atë.

Pas largimit të Feritit edhe Selçuku qetësohet por një fqinje e tyre do shqetësohet. Ajo mëson se Aisheja do transferohet në qytet tjetër dhe për shkak të problemeve të shëndetit mendor, mendon se Doa është vajza saj ndaj dhe acarohet.

Ajo përplas çdo gjë rreth e rrotull vetes në shtëpi, teksa shtrëngon fort pas vetes albumin e mbushur me fotografitë e Doasë, të cilën e quan “bija ime”. Doa në ato çaste del me gjyshin e saj në parkun më të afërt të lodrave.

Në mënyrë të papritur, ajo i zhduket nga sytë Selçukut dhe mëse i panikosur, ai telefonon Aishen për të kërkuar ndihmë. Aisheja në atë moment po i jepte lamtumirën Feritit ndaj sëbashku me të nxiton të gjejnë Doanë.

Çapkëni i pasur/Suna tmerrohet nga kandidati për martesë

Sejrani refuzon t’i përgjigjet së motrës në telefon, pasi ndjen neveri duke menduar që është puthur me Feritin. Megjithatë, Suna tregohet këmbëngulëse dhe i telefonon me rradhë të dy, derisa Feriti përgjigjet.

Ajo nuk ngurron të nxitojë për në shtëpi sepse panikoset nga idea që nëna saj nuk është shumë mirë me shëndet. Pasi shkon atje, qetësohet për nënën por shqetësohet për martesën e së motrës.

Megjithatë, i kërkon Sunës të mos e paragjykojë atë që do vijë për t’a kërkuar pasi mund të jetë edhe një person i mirë. Suna lëndohet nga ato fjalë dhe si të mos mjaftonte, tronditet kur burri vjen bashkë me një fëmijë.

Në atë moment mëson se ai ka qenë i martuar dhe fëmija i ka ngelur atij nga martesa. Mes lotësh ajo shpreson se babai saj nuk do e martojë dhe për fat, Kazimi nuk i jep shpresa pretendentit për dhëndërr.

 

 

Për familjen time/Një thashethem përhapet për nënën e Harikës

Resuli merr Suzanën nga shtëpia për të shkuar në mbledhjen që do kenë dhe pak pa mbërritur tek vendi, Suzanës i derdhet kafeja mbi fustan. Atyre nuk u premton koha të kthehen mbrapsht ndaj Resuli ndalon në një butik.

Blerjen e fustanit që Resuli i bën Suzanës, e shikon edhe Inxhi, një ish shoqe e Suzanës që tanimë është vetëm shoqe e Nebahatit, ndaj dhe ia përcjell asaj se çfarë ka parë.

Ndërkohë, në anën tjetër ndodhet Omeri me Asijen dhe motrën e tyre të vogël, të surprizuar nga zemërgjerësia e zonjës Ilknur, e cila ka parë kushtet ku ato jetojnë, ka mësuar se janë jetimë dhe u ka blerë çdo gjë që ato kanë nevojë.

Fëmijët shkojnë  në shkollë mëse të lumtur dhe brenda në shkollë, ende më i lumtur bëhet Berku kur Ajbykeja i vendos tri kushte për t’u pajtuar, ai i pranon dhe rrjedhimisht pajtohen.

Për familjen time/Ajbike rikthehet me Berkun

Zonjal Ilknur dhe bashkëshorti saj tronditen kur mësojnë se fëmijët jo thjesht janë jetimë por edhe vuajnë për kushtet më minimale të jetesës. Duke vënë dorën në zemër, ato u trokasin në mëngjes me dhurata të panumërta për to.

Fëmijët i falenderojnë pafund dhe për më tepër i gëzohen faktit që nuk do vuajnë aq shumë në atë të ftohtë. Ashtu të gëzuar, ato rikthehen në shkollë, ku Ajbykeja do pranojë të pajtohet me Berkun, pasi ai pranon 3 kushte nga ajo.

Paralelisht, nëna e Ajbykesë vazhdon punën fshehurazi tek nëna e Berkut, të cilës dhe i tregon se natën e kaluar, Resuli ka qenë rreth e rrotull lagjes së tyre. Në momentin që flasin, Resuli po e merr Suzanën nga shtëpia me makinë.

Asaj i derdhet kafe mbi fustan dhe për të mbërritur në mbledhje, nuk kthehen dot në shtëpi. Resuli ngulmon që t’i blejë një fustan Suzanës dhe në atë butik rastësisht i shikon edhe Inxhi. Ajo lajmëron Nebahatin dhe kjo e fundit menjëherë përhap lajmin.

PREMTIMI/Ferideja ia mbath nga shtëpia Emirit

Kumru shikon fustanin e nusërisë së Narinit dhe nga xhelozia për të, e vesh për të fotografuar veten. Sapo dëgjon hapat që po afrohet Narini, ajo del fshehurazi nga dhoma por nga nxitimi, i bien perlat e fustanit në tokë.

Narini shkel në to pa i parë dhe nga afërsia me shkallët, ajo rrëzohet e bie pa ndjenja. Kumru panikoset dhe nuk vepron dot pa hequr fustanin. Ndërkohë në shtëpi vjen Kemali dhe me nxitim e dërgon Narinin në spital.

Atje, ai tronditet kur mëson se gjendja saj është e rëndë pasi ka pësuar gjakderdhje të brendshme në kokë. Sakaq, në anën tjetër ndodhet Ferideja e pikëlluar me lajmin e humbjes së vëllait të saj.

Ajo largohet nga shtëpia pa i thënë njeriu ndërkohë që kunata saj derdh lot krokodili sepse ka qëndruar me vëllanë e Feridesë vetëm për t’i zhvatur paratë që ajo e dinte se të sëmurit nuk do i bëni dobi aspak.

PREMTIMI/Doktori jep lajmin e rëndë për Narinin

Ferideja merr lajmin e tmerrshëm të humbjes së vëllait të saj dhe mes lotësh e pa i treguar njeriu, ajo largohet nga shtëpia. Në varrimin e vëllait, ajo merr sërish të njëjtin propozim për martesë dhe sërish e refuzon.

Ndërkohë që Feridenë po e kërkojnë të gjithë përveç Emirit, ajo strehohet tek kunata, për të cilën nuk e di se ajo po derdh lot krokodili pasi me vëllanë e Feridesë ka qëndruar vetëm që t’u zhvaste njerëzve para me sëmundjen e tij.

Sakaq, në anën tjetër ndodhet Kumru, e cila humbet toruan nga xhelozia dhe vesh fustanin e bardhë të nusërisë së Narinit. Sapo e dëgjon këtë të fundit duke iu afruar dhomës, Kumru del me nxitim fshehurazi dhe me atë rrugë, prish fustanin.

Perlat që bien në tokë i ngatërrohen në këmbë Narinit, aq sa ajo bie nga shkallët dhe përfundon pa ndjenja. Kumruja e panikosur e lë Narinin në tokë sepse i duhet të heqë fustanin por për fat vjen Kemali në shtëpi. Ai e dërgon në spital ku dhe mëson se ajo ka pësuar gjakderdhje brenda në kokë.