PREMTIMI/ Xhavidana e pèson teksa bën plane djàllëzore

Taxhi shkon të vizitojë sërish Sunën por kësaj rradhe ajo i flet në formë më të prèrë, duke i sqaruar se do të arràtiset, edhe nëse ai refuzon t’a ndihmojë. I zènë ngushtë dhe i mèrakosur për të, Taxhi nuk e lë të vetme. Ai i premton se do e ndihmojë, me kushtin e vetëm që ajo fillimisht të marrë pjesë në dasmën e vëllasë së saj. Në ato momente, një pjesë e madhe e familjes së Sunës po kujdesen për atë dasëm. Mes tyre, Xhavidana nuk e hòneps aspak vëmendjen dhe komplimentet që Rejhanit i japin në butikun e fustanave të nusërisë.

Ajo e shpreh hapurazi që nuk e do aspak nusen ndërsa Oja, qëllimisht, e komplimenton ende më shumë Rejhanin. Duke mos e duruar atë situatë, Xhavidana shkon në tùalet. Ajo shikon veten në pasqyrë dhe betohet se nuk do e lërë t’a shkèlin me këmbë. Ajo i premton veten se do e tregojë sërish se kush është dhe çfarë force ka dhe teksa bën plane të errèta kùndër Rejhanit, doreza e derës së tùaletit prìshet dhe ajo mbetet brenda. Këtë gjë, askush nuk e vëren sepse janë të përqëndruar tek Rejhani.

Madje, teksa bëjnë provat e fustanit, Emiri vjen fshèhurazi dhe pa lajmëruar askënd. Ai mahnitet nga bukuria e gruas së tij të ardhshme dhe vendos t’a rrèmbèjë që aty, me fustanin veshur. Mëse i lumtur, Emiri ndalon në vendin e parë ku shikon që po shiten tullumbace, i merr Rejhanit një tufë të tërë me ngjyra të ndryshme dhe ashtu shëtisin nëpër qytet gjatë gjithë ditës, derisa bëhet natë. Paralèlisht, xhaxhai i tij Kemali ndjen se ka filluar t’a shohë ndryshe Narinin dhe pàndeh se edhe ajo e shikon atë ndryshe.

Ndjenjat janë reciproke dhe Narini nuk e kontrollon dot më zemrën dhe rràhjet që zemra ka kur ka pranë Kemalin. Shehrija i shikon të afruar me njëri tjetrin dhe vendos të largohet fare nga shtëpia për atë natë, që t’i lërë të vetëm, por Narini largohet fare nga Kemali sepse nuk e duron dot që po i del vetja jashtë kòntrollit nga emocionet. Ajo shkon në dhomë ku do hapë një kuti që e mban të fshèhur në dollap, brenda së cilës ka sende nga e kaluara, që i sjellin kujtimin e humbjes së një personi tepër të dashur.

AMANETI/ Seheri pranon para Jamanit dashurinë për të

Aliu i shkon nga pas Dujgusë pasi kupton sa e ka mèrzitur dhe në mes të rrugës, nxjerr kutinë me unazë nga xhepi dhe i propozon asaj për të kaluar gjithë jetën sëbashku. E përlòtur, Dujguja pranon dhe përqafohen. Aliu i kërkon shumë falje që nuk e ka kuptuar më herët se çfarë donte ajo dhe e ka mërzìtur ndërkohë, por Dujgu e hèdh tutje atë ngjarje. Përtej lumturisë, ajo i kërkon Aliut që të mos e mbajë unazën në gisht derisa t’ia tregojë nënës së saj se janë fejuar. Pasi shkojnë në kòmisariat sërish, unaza i bie aksìdentalisht nga xhepi.

Ibo e gjen dhe teksa e mban në duar, Kàraja e shikon, pàndeh se është për të dhe nga lumturia madhe që shpreh, Ibo nuk thotë që nuk e ka blerë ai unazën. Në anën tjetër, Azizi vazhdon të kërkojë për Seherin, derisa gjen një person që duke i ushtruar pak dhùnë, i tregon adresën se ku po e mban Xhemili Seherin pèng. Por gjatë asaj kohe, Jamani e gjen vendodhjen e Seherit. Teksa përpiqet t’a lìrojë për t’u larguar, Xhemili i vjen nga pas dhe qèllon fillimisht Jamanin e më pas vëllanë e tij që i prìshi punë.

Tani Xhemili merr pèng edhe Jamanin. Seheri humbet çdo shpresë se ndonjëherë do mund të dalin që aty dhe fillon të qàjë me dènesë. Ajo i tregon se Xhemili ka kryer një rrèmbìm të ngjashëm edhe pak kohë më parë dhe atë vajzën, e ka vràrè. Seheri kërkon shumë falje nga Jamani që e solli në këtë gjendje dhe i tregon se në të vërtetë, ajo mban fotografinë e tij në vàrësen që nuk e heq kurrë nga qafa, sepse e ka kujtim nga motra e ndjerë, nëna e Jusufit. Për t’ia kaluar atë gjendje, Jamani i kërkon Seherit të ëndërrojë se ku do donte të ishte.

Seheri përgjigjet se kuptoi që vendi saj më i sigurtë është pranë tij dhe Jamani lumturohet pafund. Ai merr forcë dhe arrin të zgjidhë litarët e tij dhe litarët e saj. Sapo marrin të largohen, Seheri kupton se i ka mbetur vàrësja brenda. Jamani nxiton që t’ia marrë por në atë moment, Seherin e rrèmbèn sërish Xhemili, me makinë të Jamanit. Ato largohen dhe Jamani mbetet i shòkuar, por në çast vjen Azizi dhe Jamani merr makinën e tij që të dalë në kërkim. Ndërsa Azizi, provon të marrë ndonjë adresë nga vëllai Xhemilit që ka mbetur brenda.

AMANETI/ Xhemili merr pèng edhe Jamanin

Azizi vazhdon të kërkojë Seherin, por Jamani e gjen para tij. I lumtur që e gjeti, Jamani përpiqet t’a lìrojë nga lìtarët e të largohen por Xhemili vjen nga pas dhe e gòdet e më pas e lìdh, duke e zènë pèng edhe atë. Seheri ndihet shumë në fàj dhe kërkon falje nga Jamani, duke theksuar se ai gjithmonë i qëndroi pranë e me durim ndërsa ajo e mèrziti. E tmèrruar nga gjithçka që po ndodh, Seheri i tregon Jamanit se Xhemili ka rrèmbyèr një vajzë edhe pak vite më parë dhe fundi i asaj vajze, ka qenë vdèkja.

Jamani përpiqet t’a ngushëllojë, por më kòt. Seheri i tregon se në vàrësen që mban përherë, atë që e ka amanet nga motra saj e ndjerë, ka vendosur edhe fotografinë e tij, ngjitur me atë të Jusufit. Jamani e merr këtë si një deklaratë dashurie dhe lumturohet shumë por shikon se Seheri ka  humbur çdo shpresë se do shpëtojnë. Prandaj, i kërkon që ajo të mendojë për vendin se ku do donte të ishte në atë moment. Seheri përgjigjet me bindje të plotë se ka kuptuar që ai është vendi saj më i sigurtë.

Duke marrë forcë nga ato fjalë aq domethënëse për të, Jamani arrin të lìrojë lìtarët e tij dhe të Seherit. Ato janë gadi për t’u larguar me makinën e Jamanit por Seheri vëren se vàrësja e saj ka mbetur brenda në vendin ku ishin pèng. Jamani kthehet për t’a marrë ndërkohë që Seheri pret në makinë por Xhemili mbërrin para Jamanit dhe e rrèmbèn Seherin me makinën e tij. I xhìndosur, Jamani merr makinën e Azizit që sapo mbërriti dhe u vìhet nga pas, ndërkohë që Azizi përpiqet të marrë ndonjë adresë nga vëllai Xhemilit që ndodhet brenda.

Në anën tjetër ndodhet vëllai i pazbuluar i Jamanit, Aliu. Ai i vìhet nga pas Dujgusë pasi kupton sa shumë e ka mërzìtur atë dhe me një kuti që nxjerr nga xhepi, ai zbulon unazën që ka marrë për të dhe i propozon për t’u martuar, ndërkohë që shpjegohet se nuk e kishte kuptuar që ajo ishte gadi për martesë. Dujguja e përlòtur pranon menjëherë dhe ato përqafohen por ajo kërkon që përkohësisht të mbetet mes tyre. Që asnjeri të mos e kuptojë, ajo heq unazën nga gishti por aksìdentalisht i bie në tokë, e gjen Ibo dhe Kàraja pàndeh se është për të.

PENDIMI/ Arzu i ofron një pakt Sinanit

Ahmeti nuk qëndron dot duarkryq për Zejnebin pas gjithë sàkrificës që bëri ajo, vetëm për të shpëtuar vajzën e tij. Prandaj, ai i bën një video Elifit dhe Sudes, të cilat i drejtohen nënës së tyre dhe atë video e shikon Zejnebi kur Ahmeti i shkon për vizitë. Por, përtej lumturisë së asaj videoja, Zejnebi tregon se ndodhet në rrèzik të madh nga persona që besojnë se ajo e ka qëllùar Arzunë dhe tani duan të hàkmerren për të. Ahmeti shqètësohet shumë për Zejnebin ndërsa avòkat Bahriu premton se do bëjë menjëherë kërkesë për ndërrim qèlie.

Por àrmìqësia nuk pret aq gjatë. Sapo kthehet në qèli, në ajrosje, Zejnebit i drejtohen me thìkë në dorë por për fat, një pòlìce i shikon në kohë, para se t’a vràsìn Zejnebin. E plàgosur lehtë, Zejnebi shkon në spìtal, ndërkohë që Sinani po bën çdo lloj kërkimi për të gjetur Zaferin, si shpëtimin e vetëm të Zejnebit nga bùrgu. Ai e kërkon gjithandej, por më kòt. Më pas, mëson se çfarë ka ndodhur me të dashurën e zemrës së tij, ndaj nxiton për tek ajo. I mèrakosur pafund për gjendjen e saj, Sinani vendos të shkojë pranë Arzusë.

Ai i kërkon asaj ndihmë për të gjetur Zaferin, duke qenë i bindur se Zejnebi nuk e ka qëllùar Arzunë, por ajo thotë se nuk do e ndihmojë nëse ai nuk e ndihmon atë që të arràtiset nga spìtali. Sinani ofèndohet nga sugjerimi saj, përsërit se është pòlìc që e bën punën e tij me devotshmëri dhe largohet nga ajo, por propozimi saj i mbetet gjatë në mendje. Paralèlisht, jeta Zejnebit vijon të jetë në rrèzik, për shkak të ùshtàreve të Arzusë që janë gjithandej, edhe në spìtalin ku ndodhet Zejnebi. Me një thìkë në dorë, atë e kèrcènojnë se nuk do shpëtojë me aq.

Plàgosja e Zejnebit mësohet edhe nga zonja Aishe, e cila e flet atë çështje me Ahmetin dhe bisedën e tyre e dëgjon edhe Elifi. Përveç dhèmshurisë që ndjen për nënën e saj, ajo e mban veten fàjtore për situatën, gjòja se gjithçka ndodhi për fàj të saj. Brenda asaj dite, e paprìtura do ndodhë sërish nga Meltemi. Për çudinë e të gjithëve, Meltemi sjell në shtëpi Alpin për t’i vendosur fòshnjës një emër. Alpi sugjeron emrin Damlla dhe Meltemi nuk kùndërshton aspak, por fillon t’a thërrasë të bijën me atë emër.

PENDIMI/ Zejnebi dërgohet në spìtal pas plàgosjes

Ahmeti i bën një vìdeo Sudes dhe Elifit ku ato i drejtohen Zejnebit, në mënyrë që ajo të ngushëllohet sadopak teksa ndodhet brenda në bùrg. Ai ia tregon menjëherë të nesërmes Zejnebit, teksa shoqërohet edhe nga avòkat Bahriu. Pasi shikon videon që e lumturon aq shumë, Zejnebi kërkon ndihmë nga Bahariu. Ajo tregon se jeta saj është në rrèzik brenda në atë qèli, për shkak të personave që pàndehin të hàkmerren për Arzunë. Zejnebi do t’i ndërrohet qèlia dhe uron që deri më atë moment, të shpëtojë gjàllë.

Por sapo kthehet brenda në qèli, ajo përballet me një plàgosje që i bëjnë me thìkë. Për fat, gardianja e shikon situatën shpejt dhe ndërvepron, duke e shpëtuar Zejnebin me plàgosje shumë të lehtë. Ajo dërgohet menjëherë në spìtal por rrezìku nuk ka kaluar as aty. Edhe punonjësja që po pastron dhomën e saj, është e infìltruar dhe ia vendos thìkën në fýt Zejnebit, teksa e paralàjmëron të mos pàdisë asnjë njeri. Paralèlisht, Sinani po kërkon gjithandej për Zaferin, si shpresën e vetme për shpëtimin e Zejnebit.

Ai nuk arrin t’a gjejë i vetëm, ndaj i shkon Arzusë në dhomën e spìtalit. Për çudinë e tij të madhe, Arzuja e fton në një bashkëpunim. Ajo fillimisht i betohet se Zejnebi nuk do e ketë të gjatë brenda në qèli, më pas i premton se nëse ai do e ndihmojë të arràtiset që aty, ajo do e ndihmojë të gjejë Zaferin e të rrëfejë të vërtetën e plàgosjes së saj me àrmè. Sinani largohet i ofènduar nga ajo por nuk heq dorë nga kërkimet e tij për Zaferin apo për ndonjë rrugë tjetër që të vërtetojë pafàjësinë e Zejnebit.

Në anën tjetër ndodhet Meltemi, personi që shkoi të shpëtojë Zejnebi. Ajo i irrìton së tepërmi fëmijët duke u dhënë pafund urdhra në shtëpinë e tyre, si dhe fton Alpin për t’i vendosur një emër fòshnjës së saj. Alpi sugjeron emrin Damlla dhe Meltemi e pranon menjëherë, pa hezituar, ndërkohë që Xhani thotë me bindje se babai tij nuk do e presë aspak mirë këtë që po bëjnë ata. Sakaq, Munevveri nuk e pret aspak mirë kërkesën e Kadirit për t’u martuar por Kadiri është i vendosur dhe pret Sinanin për t’ia thënë atij.

Flakët e fatit/ Xhemreja takohet me gruan e dhùnuar nga Çelebiu

Tomrisi e përjeton si mos më kèq faktin që duhet të dòrëzojë dòsjen e Esinit në duart e Çelebiut, sepse ai e kèrcènon me màshtrimin e tyre kur i hodhën fàjin Bylentit dhe kèrcènimin që iu bë Iskenderit që ai të mos e denònconte Aliun. E mbushur me mllèf dhe dëshirë për hàkmarrje, Tomrisi fluturon për në Ankàra. Atje, ajo do takohet me babanë e Ryjasë, Kenanin. Ai gjithashtu është një tjetër person i lènduar nga bëmat e Çelebiut, prandaj ofrohet i gatshëm të bashkëpunojë me Tomrisin.

Ajo do ofrojë mbështetje morale dhe materiale ndërsa Kenani do rrëfejë sèkretet e Çelebiut. Sakaq, Çiçeku vijon të telefonojë Aliun, por pa asnjë përgjigje nga ai. Ajo nuk e di se Aliu është i marrë pèng nga Iskenderi dhe po tortùrohet mìzorisht nga ai. Megjithatë, Çiçeku nuk harron as çështjen e Esinit. Ajo informon fshèhurazi Ryjanë dhe Omerin për çfarë ka ndodhur mes Tomrisit dhe Çelebiut, që ato të vazhdojnë kërkimet për të gjetur adresën e saj. Në anën tjetër ndodhet Xhemreja, që vijon të jetë e fshèhur.

Atë e lajmërojnë se njerëzit e Çelebiut ndodhen në lagje, ndaj ajo ia mbàth. Teksa ia mbàth, asaj i bashkohet edhe Ozani. Ato nuk kanë më nga t’ia mbàthin por prònarja e punës së Xhemresë u del përpara rastësisht, i merr në furgonin e saj dhe ato shpëtojnë. Sëbashku, ato ndalojnë edhe për të marrë Ryjanë me Omerin dhe ashtu siç janë, mbërrijnë në shtëpinë e Esinit. Nga larg, ato i shikon Adnani, që menjëherë lajmëron Çelebiun për të marrë masa që të parandàlojnë rrëfimin e Esinit.

Ndërkohë, Omeri, Ryjaja, Ozani dhe Xhemrenë arrijnë të futen brenda në shtëpinë e Esinit, ndonëse me shumë vështìrësi. Ato e gjejnë në një gjendje të mjèruar dhe teksa qàn me dènesë, Xhemreja i përgjèrohet t’a ndihmojë me ndonjë të dhënë për Çelebiun, që të mos përfundojë edhe ajo në të njëjtën formë, sepse ka një fëmijë të vogël pas vetes. Ende pa thënë Esini asgjë, pòlìcia mbërrin për të marrë Xhemrenë, e cila lìgjërisht nuk është e lìrë të veprojë vetë, ndaj e shoqërojnë për në shtëpinë e Çelebiut.

Flakët e fatit/ Tomrisi gjen një tjetër mënyrë si të hàkmerret ndaj Çelebiut

Çelebiu e détyron Tomrisin që t’ia japë dòsjen e Esinit, duke i kujtuar se ato kanë gàbuar, sepse kanë màshtruar për plàgosjen e Iskenderit dhe e kanë dètyruar atë të japë një dèshmi të rrème, vetëm për të mbuluar krímín e Aliut. Çiçeku nevríkoset shumë me veprimin e Tomrisit dhe nga pániku telefonon Aliun, por ai nuk i përgjigjet, gjë që e shqètëson ende më tepër. Gjatë gjithë asaj kohe, Aliu vijon të jetë nèn tortùrat e Iskenderit që nuk tregon aspak mëshírë për Aliun e marrë pèng.

Në shtëpinë e tyre do trokasë shumë shpejt Ryjaja me Omerin. Tomrisi i gènjen duke u thënë se nuk ka asnjë provë kúndër Çelebiut ndërsa Çiçeku në fshèhtësi u tregon atyre të vërtetën e Çelebiut. Paralèlisht, njerëzit e Çelebiut gjejnë vendin e Xhemresë. Ajo ia mbàth për të shpëtuar veten dhe në atë vrapim, i bashkohet edhe Ozani. Ato fríkësohen kur shikojnë se nuk kanë nga ia mbàthin por prònarja e Xhemresë i shikon paprítur dhe i merr në furgonin e saj për t’i shpëtuar.

Ato marrin edhe Ryjanë me Omerin dhe shumë shpejt mbërrijnë në shtëpinë e Esinit. Adnani i shikon dhe lajmëron Çelebiun, ndërsa ato futen brenda, edhe pse me shumë fórcë dhe ngulmim. Esini ndodhet në gjendje të mjèruar ndërsa Xhemreja i përgjèrohet t’a ndihmojë që të mos përfundojë edhe ajo në të njëjtën formë, teksa i thekson se ka nevojë të jetë në këmbë për hir të së bijës, që është ende e vogël. Teksa ajo i përgjèrohet, nga oborri dëgjohet sirena e pòlìcisë që ka lajmëruar Çelebiu.

Ato e marrin Xhemrenë me fòrcë, ndërsa Xhemreja përsërit disa herë numrin e saj personale, me shpresën se Esini do bindet për t’i treguar ndonjë gjë që e zè ngushtë Çelebiun. Sakaq, Tomrisi atë natë udhëton për në Ankàra, pranë Kenanit, babait të Ryjasë. Ajo i ofron mbështetjen e saj morale dhe ekonomike, në këmbim që ai të rrëfejë sékretet e Çelebiut, që të mund të hàkmerren kùndër tij për çdo vdèkje dhe lèndim që ka shkaktuar. I zènë më ngushtë se asnjëherë në jetën e tij, Kenani pranon.

PREMTIMI/ Rejhani zë vendin e Xhavidanës në shtëpi

Jonxha dòrëzon tek Talazi diskun me filmimet që ka bërë nga dhoma gjumit e Narinit dhe Kemalit, duke i thënë se ajo është provë e mjaftueshme që ato nuk janë të martuar prej vërteti. Talazi shkon në shtëpinë e tij të shohë fílmimet, por më kot, disku është bosh. I irrítuar pafund nga veprimi i Jonxhës, ai ia pret rrugën dhe duke e kàpur nga fÿti, e pyet se çfarë po bën. Jonxha e pranon që i ka fshirë ajo dhe as që kèrcènohet nga Talazi që e urdhëron të bëjë të tjera filmime, ndryshe do i tregojë Kemalit bëmat e saj.

Duke theksuar se është jashtë asaj teme dhe se nuk do e pèngojë t’i tregojë Kemalit, ajo largohet. Në anën tjetër ndodhet Emiri, i cili mëson nga Seferi se ku ndodhet nëna tij dhe nxiton për tek ajo. Xhavidana nuk reziston fare për t’u kthyer në shtëpi por mendon se Emiri e ka falur, ndaj po e thërret. Por nuk është ashtu. Emiri është ofénduar aq shumë nga kontrata që nëna tij donte t’ia firmoste Rejhani, saqë ka marrë një vendim të ri. Duke e akùzuar si fájtore të madhe për veprimin që ka bërë, Emiri ia merr përgjegjësinë e shtëpisë.

Ai tregon para familjarëve dhe stafit, se zonja e re e shtëpisë do jetë Rejhani dhe do mbajë përgjegjësi për gjithçka. Làjmi Emirit bie si bómbé mbi Xhavidanën por ajo nuk flet dot. Para të gjithëve, ajo e pranon por veçmas, i shkon Emirit në dhomë, duke tentuar të sqarohet, gjòja se nuk ka pasur asgjë kùndër Rejhanit kur ka menduar kontratën. Emiri nuk e lejon as të flasë dhe e largon nga doma, për të qëndruar i vetëm me Rejhanin, e cila gjithashtu nuk është dakord që të dalin aq kúndër nënës së tij.

Emiri i sqaron Rejhanit se në botëkuptimin e tij, mèshirimi i tepërt është i dèmshëm dhe nëna tij ka bërë mjaftueshëm gàbime hapurazi, sa për t’a merituar atë që po i ndodh. Por sidoqoftë, Xhavidana nuk e pranon vendimin e të birit. Fshèhurazi, ajo abùzon me Nigarin, duke e kèrcènuar atë se nëse nuk do e vendosë të parën në listë, ajo do e pësójë kèq. Megjithatë, tòrturave për Xhavidanën nuk i vjen dot fundit. Mëngjesin e ditës tjetër, sapo zbardh, Oja fillon nga dhuratat më lùksoze për Rejhanin.

PREMTIMI/ Vendimi i Emirit tròndit Xhavidanën

Seferi i tregon Emirit se ku e ka parë Xhavidanën dhe Emiri nxiton për tek ajo, i vetëm. Xhavidana pándeh se ai e ka falur dhe janë pajtuar, por Emiri sqaron se do bisedojnë në shtëpi, në prezencë të gjithë të tjerëve. Në shtëpi, Emiri mbledh në sallon të gjithë stafin e punonjësve dhe familjarët, për t’i lajmëruar se nga ai moment e tutje, zonja e shtëpisë do jetë Rejhani dhe përgjegjësinë do e marrë ajo. Të gjithë përveç Xhavidanës i gëzohen shumë atij vendimi që Emiri ka marrë, ende pa i thënë Rejhanit vetë.

Rejhani nuk është dakord dhe këtë ia shpreh teksa bisedojnë veçmas, por Emiri thekson se mëshíra e tepërt ndaj njerëzve që kanë gàbuar hapurazi, është e démshme. Rejhani nuk kùndërshton më tepër, ndërsa Xhavidana xhíndoset e tëra. Pavàrësisht vendimit të ri që ajo nuk e hèdh dot poshtë, sërish kërkon nga punonjësit që ajo të jetë e para. Xhavidana nuk tòleron asgjë, as vonesën më të vogël të kafesë dhe për këtë, i bértet shumë Nigarit, duke i theksuar se në atë shtëpi do jetë ajo gjithmonë prioriteti.

Por Xhavidana nuk e lë me aq. Pasi Emiri përcjell Rejhanin për në shtëpinë e nënë Hatixhesë, Xhavidana i shkon të birit në dhomë, gjòja për të shpjeguar arsyen përse e kërkoi marrëveshjen paramartesore nga Rejhani, por Emiri nuk e lejon as të flasë, duke thënë se ajo temë është mbyllur për të mos u hapur më. Si të mos mjaftonte, mëngjesin e ditës tjetër, Oja i jep gòditjen e rradhës Xhavidanës, duke zgjedhur për Rejhanin dhuratat më të shtrenjta. Në anën tjetër ndodhet vëllai tjetër i Ojës, Kemali.

Ai shikon në kompjuterin e Narinit se ajo po bën kërkime për të ditur se si sillet një person xhèloz dhe Kemali e merr këtë si një shenjë të bukur, me idenë se ajo ndjen xhèlozi për të. Personi që i nxíti të mendojnë se janë të dashuruar, Jonxha, në ato momente ndodhet në rrèzik. Talazi e kàp nga fÿti sepse ajo i ka dhënë një disk bosh dhe jo me pamjet që vërtetojnë se martesa Kemalit me Narinin është e rrème, ndaj i kërkon të bëjë të tjera fílmime por Jonxha refuzon. Ajo nuk pranon, edhe pasi Talazi e kèrcènon se do i tregojë gjithçka Kemalit.

AMANETI/ Zuhali ndihmon Azizin për të gjetur Seherin

Jamani tmèrrohet kur kupton se Seheri është rrèmbyèr dhe pa humbur fare kohë, lajmëron Nedimin që të fillojnë kërkimet, si dhe Fëratin që të mbërrijë në shtëpi me një ekip pòlìcor. Por për vete, Jamani i drejtohet klìnikës së Azizit. Ai e kàp me forcë teksa e urdhëron të flasë por Azizi e mbron veten duke i theksuar Jamanit se po ta kishte rrèmbyèr, nuk do kishte qenë në zyrë në ato momente. Jamani largohet, i bindur nga ato fjalë dhe rikthehet në shtëpinë e Seherit me shpresën se do gjejë ndonjë gjurmë.

Teksa kërkon për gjurmë, ai gjen arushin e djalit të ujit dhe e kujton menjëherë se ku e ka parë. Vëllai i djalit rrèmbyès, mëson nga një tjetër person se kush është Jamani dhe frìkësohet i tëri. Me nxitim ai shkon pranë të vëllasë por tani është shumë vonë sepse Seheri i ka parë fytyrat e të dyve. Jamani ndërkohë, arrin të gjejë vendin e punës së djemve dhe ndërmjet një kolegut të tyre që e dhùnon, ai mundëson një bisedë telefonike me rrèmbyèsin dhe vëllanë e tij. Ky i fundit, e pranon se Seheri është në duart e tyre.

Duke u lakmuar nga pasuria e pafundme e Jamanit, djaloshi kërkon nga ai shumën prej 10 milionë dòllarësh. Pa refuzuar dhe pa pranuar ende asgjë, Jamani i paralàjmëron se çfarë do u ndodhë nëse do guxojnë t’ia prekin Seherin dhe teksa kërkon t’a shohë atë edhe njëherë, Jamani vëren një shenjë, që e ndihmon mjaftueshëm të kuptojë se ku ndodhen ato. Paralèlisht, Azizi del për t’a kërkuar Seherin, duke bërë diçka që prej dekadash nuk e ka bërë; duke marrë àrmèn në brez.

Ai thýen parimet për të dhe prek gjënë për të cilën është shkëputur tòtalisht nga familja tij. Para se të largohet nga klìnika, atij i del përpara Zuhali. Kjo e fundit, e ka parë të gjithë skenën e rrèmbìmit të Seherit dhe nuk ka ndërhyrë fare. Ajo e ruan informacionin për Azizin, me shpresën se ai do e shpëtojë Seherin, do bëhet heroi saj dhe kështu do formojë me të një lidhje mjaftueshëm të fortë sa për t’a shkëputur atë përgjithmonë nga Jamani. Me atë informacion të madh që i jep, Azizi del me nxitim nga klìnika.